16.9 C
Tauragė
2024 / 03 / 28

Antras šansas nebereikalingiems daiktams: 5 idėjos, padėsiančios sumažinti atliekų kiekį

Ar jau skaitėte?

Rūšiuodami ir teisingai utilizuodami atliekas prisidedame prie tvaresnės bei gamtai draugiškos aplinkos kūrimo. Tačiau ne viską, ką esame surūšiavę ir paruošę išmetimui, būtina nešti į šiukšlių konteinerį – pasitelkus šiek tiek kūrybiškumo įvairius nebenaudojamus daiktus galime lengvai prikelti antram gyvenimui ir susikurti funkcionalius įrankius kasdienei veiklai.

- Reklama -

Tvarus gyvenimas – brangesnis

Šiemet technologijų bendrovė „Samsung“ Baltijos šalyse atliko tyrimą*, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti, kaip žmogaus poveikį aplinkai vertina jaunuoliai. Apklausos rezultatai rodo, kad daugiau nei trečdalis respondentų – 35 proc. – mano, kad nors šiuo metu kritinių problemų nėra, tačiau jų atsiras, jei nepradėsime veikti dabar.

„Kaip didžiausias grėsmes aplinkai Lietuvos jaunuoliai įvardija per mažą politikų indėlį sprendžiant aplinkosaugos problemas, maisto švaistymą, pasaulinį atšilimą bei jūros lygio kilimą, tačiau atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad mūsų planetoje didėja žemynų ir vandens telkinių užterštumas plastiku. Nors tarp jaunimo entuziazmo gerinti aplinkos būklę netrūksta, tačiau net 60 proc. respondentų teigia, kad pagrindiniai veiksniai, trukdantys jiems rinktis tvaresnius sprendimus yra pinigų trūkumas, nes tvarūs pasirinkimai yra brangesni“, – sako Eglė Tamelytė, programos „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse.

Pašnekovės teigimu, gyventi tvariau ne visada reiškia išleisti didelę pinigų sumą tam tikriems pirkiniams – pasitelkiant sumanumą ir išradingumą, prisidėti prie aplinkos būklės gerinimo galima paprasčiausiai suteikiant antrą gyvenimą jau panaudotiems daiktams.

Kaip prikelti daiktus antram gyvenimui?

Pakartotinis namuose turimų daiktų panaudojimas yra puikus būdas sumažinti anglies dioksido pėdsaką ir gyventi tvariau. Tereikia atkreipti dėmesį į jau turimus ar išmetimui ruošiamus daiktus ir sugalvoti naują jų panaudojimo būdą – taip ne tik sumažinsite atliekų kiekį, bet ir sutaupysite pinigų:

1. Stiklainiai

- Reklama -

Išvalykite senus stiklainius nuo uogienės, makaronų padažo, marinuotų agurkų ar kūdikių maisto ir taip turėsite visiškai naujus indus įvairiems biriems maisto produktams ar naminiams smulkiems daiktams. Be to, antram gyvenimui prikelti stiklainiai puikiai tinka ir originaliai dovanai – tereikia stiklainį, pripildytą naminių gėrybių, apvynioti virvele ar kaspinu ir turėsite ekologišką bei mielą dovaną švenčių ar gimtadienio proga.

2. Kiaušinių dėžutės

Kiaušinių dėžutes tikrai galima perdirbti, bet pabandykite jas panaudoti pakartotinai kaip tvarią alternatyvą. Panaudotos kiaušinių dėžutės gali tapti puikiu dėklu smulkiems daiktams, pavyzdžiui, varžteliams. Be to, mėgstantieji sodininkauti kiaušinių dėžutes naudoja augalų daiginimui – kai daigai išdygta, galima lengvai išpjauti kiekvieną puodelį iš dėklo ir augalą pasodinti tiesiai į dirvą.

3. Plastikiniai buteliai

Neperdirbkite naudotų plastikinių butelių, kuriuose būna pienas, vanduo ar skalbimo milteliai. Vietoje to šiuos plastikinius indus paverskite svarmenimis sportui namuose. Tiesiog pripilkite į juos vandens ir turėsite tvarią ir nebrangią sporto įrangą bet kokiai treniruotei namuose.

4. Kartoninės batų dėžės

Ar žinojote, kad batų dėžės puikiai tinka namų spintų organizavimui? Pakartotinai naudokite tuščias batų dėžes, į kurias galite sudėti įvairius daiktus. Taip tvarkingai ir ekologiškai sutvarkysite vaikų spintas, švenčių dekoracijas ar retai naudojamus elektronikos įrenginių laidus bei pakrovėjus.

5. Nebedėvimi medvilniniai drabužiai ir nenaudojami rankšluosčiai

Jei makiažui ar namų paviršiams valyti naudojate vienkartines servetėles, ieškokite daugkartinio naudojimo alternatyvų. Pasigaminkite naminius skudurėlius sukarpę senus drabužius ar rankšluosčius – tai tvari popierinių rankšluosčių alternatyva.

*Apklausą 2022 m. rugpjūtį atliko „Samsung Electronic Baltics“, bendradarbiaudama su tyrimų agentūra „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 15–25 metų amžiaus respondentai: Lietuvoje – 250, Latvijoje – 250, Estijoje – 250.

Rina Radžiūnė

TOP naujienos

Sausio 25-oji – transporto priemonių susidūrimai

Sausio 25 dieną, pirmadienį, pirminiais duomenimis, 4-iuose eismo įvykiuose sužeisti 7 žmonės. Viename įvykyje nukentėjo 3 asmenys, kitame – 2. Transporto priemonių susidūrimų –...

Horoskopai liepos 27 dienai

AVINASĮvykiai klostysis kur kas lėčiau nei jums norėtųsi. Pasistenkite savo nekantrumą paversti kokios nors pozityvesnės energijos rūšimi. Meiliais žodžiais pasieksite kur kas daugiau, nei...

Geriamojo vandens tiekimo įmonėms siūloma neleisti jungtis su kitomis komunalinių paslaugų įmonėmis

Įvairioms frakcijoms atstovaujanti Seimo narių grupė siūlo įstatyme aiškiai ir nedviprasmiškai numatyti, kad geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įmonės gali jungtis tik su...

Praktiškas ir taupus namų apšvietimas – į ką reikia atkreipti dėmesį?

Įsirengiant būstą, tenka sukti galvą ne tik renkantis tarp milžiniškos moderniausių įrenginių, baldų ar interjero detalių pasiūlos, bet ir suplanuoti tinkamą apšvietimą, kuris būtų...

Specialistai paneigė mitą, jog seni automobiliai yra patikimesni

Rinkdamasis naują automobilį pirkėjas susiduria su daugybe klausimų, į kuriuos tenka atsakyti, kad džiaugtųsi galutiniu pasirinkimu. Dėl griežtų Europos Sąjungos reikalavimų bene kiekvieno automobilio faktoriai kaip saugumas ar ekologija yra itin aukšto lygio. Tačiau...

Ar Donoro kortelės pakanka, kad žmogus taptų organų donoru?

Donoro kortelė – žmogaus pritarimo organų donorystei išraiška. Dažnu atveju žmonės pasirašę prašymą Donoro kortelei gauti apie šį sprendimą nepasisako artimiausiems žmonėms. Tačiau nepriklausomai nuo to, ar būdamas gyvas žmogus buvo pasirašęs sutikimą po...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS