Liepos 3-iąją minima tarptautinė diena be plastikinių maišelių – ja skatinama atkreipti vartotojų dėmesį į tvaresnius pasirinkimus ir vengti vienkartinio plastiko. Siekiant mažinti aplinkos taršą ir prisidėti prie mažesnio poveikio klimatui, svarbus kiekvieno atsakingumas ir sąmoningas vartojimas. Žinoma, tvarūs sprendimai neatsiejami ir nuo verslo. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, tvarumas ir dėmesys plastiko mažinimui bei perdirbimui užima svarbią vietą visoje „Iki“ veikloje.
Nuolatinis „Iki“ dėmesys plastiko perdirbimui
„Dedame daug pastangų, kad kuo tvariau vykdytume savo veiklą, ir taikome žiedinės ekonomikos principus: kruopščiai rūšiuojame visą „Iki“ veikloje susidarantį plastiką ir perduodame jį perdirbti. Visi mūsų prekybos tinkle parduodami pirkinių maišeliai yra pagaminti iš „Iki“ parduotuvėse surinkto ir išrūšiuoto, o vėliau 100 proc. perdirbto plastiko. Taip pat skatiname savo pirkėjų sąmoningą vartojimą ir prisidedame prie kitų aplinkai draugiškų iniciatyvų, pavyzdžiui, „Iki“ yra pirmojo mobilaus Klimato muziejaus rėmėja“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė.
Pasak V. Budrienės, pastebima, kad plastikinių pardavimai „Iki“ kasmet nuosekliai mažėja, skaičiuojama, kad per metus jie sumažėja vidutiniškai 30 proc. Taip pat prekybos tinklas dar pernai mažojo „IKI Express“ formato parduotuvėse pradėjo prekiauti tik popieriniais pirkinių maišeliais. Pirkėjams siūlomi daugkartiniai maišeliai vaisiams bei daržovėms, o „Iki“ konditerijos ir kepinių skyriuose – popieriniai maišeliai gaminiams be pakuočių įsidėti.
Klimato muziejaus komunikacijos vadovė Miglė Vasiliauskaitė sako, kad plastiko tarša sukelia itin daug aplinkosauginių problemų ir verslo įsitraukimas į plastiko vartojimo mažinimą yra itin svarbus.
„Pastaruoju metu stebime mikroplastikų atsiradimą pačiose netikėčiausiose vietose – nuo Arkties vandenyno krantų iki savo pačių organizmo ląstelių. Nors zero waste (jokių atliekų) judėjimas Lietuvoje darosi vis populiaresnis, akivaizdu, kad tokio masto ekologinės krizės vien individualiomis pastangomis neišspręsime. Tvirtai tikiu, kad kiekvienas verslas, didžiuliu mastu formuojantis visuomenės kasdienybę, turėtų prisiimti tokią pat didžiulę atsakomybę aplinkosaugos klausimais. Kuo labiau prieinami bus tvarūs pasirinkimai, tuo daugiau žmonių juos rinksis, o apie šio pokyčio svarbą bei naudą stengiamės visuomenei pasakoti keliaujančiame Klimato muziejaus projekte“, – sako M. Vasiliauskaitė.
Įvairūs „Iki“ sprendimai mažinant plastiko taršą
„Iki“ taiko ir daugiau sprendimų, kaip skatinti plastiko perdirbimą. Pavyzdžiui, nuo šių metų balandžio atsisakoma juodojo plastiko „Iki“ kulinarijos gaminių pakuotėse. Juodasis plastikas yra sudėtingai perdirbamas, nes automatiniai rūšiavimo įrenginiai, naudojantys tam tikrą spinduliuotę plastiko rūšiai atpažinti, jo neatpažįsta arba atpažįsta netinkamai ir jis lieka neperdirbtas. Todėl nuspręsta pakeisti „Iki“ kulinarijos gaminių pakuotes į skaidraus plastiko, kurį galima tinkamai išrūšiuoti bei perdirbti, taip palaikant žiedinės ekonomikos principus.
„Iki“ palaiko glaudų bendradarbiavimą su plastiką perdirbančiomis įmonėmis ir joms perduoda atidžiai išrūšiuotą plastiką, taip pat ir plastikines vaisių bei daržovių pakuotes, kad būtų užtikrinamas jų perdirbimas ir ilgesnis žaliavos panaudojimo laikas.