13.6 C
Tauragė
2023 / 10 / 01

Gydytoja oftalmologė įspėja apie mažai žinomą akių ligą, galinčią lemti apakimą

Ar jau skaitėte?

Ne paslaptis, kad iš visų akių ligų daugiausia nerimo kelia tos, kurios bėgant laikui gali tapti aklumo priežastimi. Glaukoma, katarakta – šias ligas, jų simptomus ir padarinius žino daugelis, tačiau apie amžinę geltonosios dėmės degeneraciją yra girdėjęs retas. Vis dėlto, Vilniaus ir Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytoja oftalmologė Eglė Skarupskienė teigia, jog remiantis naujausių tyrimų duomenimis, būtent ši liga dažniausiai lemia apakimą.

- Reklama -

„Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – tai su amžiumi atsirandantis centrinės tinklainės dalies pakenkimas, lydymas ženklaus ir negrįžtamo centrinio regėjimo praradimo. Labai gaila, tačiau šios ligos atvejų daugėja, o remiantis naujausių tyrimų duomenimis, išsivysčiusiose šalyse, tarp vyresnių nei 50 metų asmenų, tai – dažniausia silpnaregystės priežastis pasaulyje“, – teigia gydytoja oftalmologė Eglė Skarupskienė.

Mėlynakiai ir moterys serga dažniausiai

Amžinės geltonosios dėmės degeneracijos, kaip ir bet kokių kitų ligų, atsiradimą, lemia dviejų tipų veiksniai: nemodifikuojami, tokie kaip amžius ir lytis, ir modifikuojami – gyvensena.

„Statistika rodo, kad egzistuoja įgimti veiksniai, kurie lemia didesnį polinkį sirgti amžine geltonosios dėmės degeneracija – tai moteriška lytis ir mėlyna akių spalva. Tamsiaakių akies rainelėje ir tinklainėje yra daugiau pigmento melanino, kuris apsaugo tinklainę nuo toksiško šviesos poveikio, o tai kartu lemia ir sumažėjusią amžinės geltonosios dėmės degeneracijos išsivystymo riziką“, – pasakoja E. Skarupskienė.

Anot jos, riziką susirgti geltonosios dėmės degeneracija lemia ir mūsų pačių elgesys. Iš modifikuojamų rizikos veiksnių didžiausią reikšmę turi rūkymas ir mitybos įpročiai. Pavyzdžiui, rūkymas tikimybę susirgti šia akių liga padidina du kartus.

„Žmonės, kurie surūko daugiau nei dvidešimt cigarečių per dieną, yra 2,5 karto labiau linkę susirgti geltonosios dėmės degeneracija, nei nerūkantys. Kiti faktoriai, lemiantys ligos atsiradimą, yra nutukimas, lėtinės ligos (cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija) ir alkoholio vartojimas. Taip pat ypatingai svarbus faktorius yra saulės ultravioletiniai spinduliai, kurių ilgalaikis poveikis neigiamai veikia tinklainę ir lemia greičiau progresuojančius įvairius pokyčius tinklainėje“, – teigia „Kardiolitos klinikų“ gydytoja oftalmologė.

- Reklama -

Apie ligą įspėja smarkiai suprastėjęs regėjimas

Vilniaus ir Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytoja oftalmologė Eglė Skarupskienė.

Nepriklausomai nuo to, ar kasdieniniame gyvenime saugome savo akis ar ne, su amžiumi prastėjantis regėjimas vargina daugelį žmonių. Vis dėlto, E. Skarupskienė įspėja, kad nusilpęs matymas bei tam tikri regos pakitimai gali įspėti ir apie amžinės geltonosios dėmės degeneracijos pradžią.

„Pirmieji geltonosios dėmės degeneracijos požymiai gali būti skirtingi, tačiau pagrindiniai jų – centrinio matymo pablogėjimas, kuomet žmogus regos centre ima matyti dėmę, pasikeičia spalvinis pojūtis, taip pat bendras suprastėjęs regėjimas. Kai kurie pacientai ima matyti pakitusias daiktų formas, pavyzdžiui kreivas sienas arba „iškritusias“ raides skaitant“, – pasakoja gydytoja oftalmologė.

Susirgus geltonosios dėmės degeneracija, visada nukenčia abi akys, tačiau ligos laipsnis ar forma gali būti skirtingi. Bendrai yra išskiriamos dvi geltonosios dėmės degeneracijos formos – sausoji ir šlapioji.

„Esant sausajai ligos formai, palengva nyksta tinklainėje esantys receptoriai ir žmogus ima matyti vis prasčiau. Esant šlapiąjai formai – tarp tinklainės sluoksnių atsiranda skystis, dėl kurio matymas tampa lyg „per vandenį“, atsiranda vaizdo kreivinimas. Progresuojant tiek vienai, tiek kitai ligos formai, regėjimas palaipsniui blogėja“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“ Akių ligų centro gydytoja E. Skarupskienė.

Ligos kontrolė – misija įmanoma

Išgirdus geltonosios dėmės degeneracijos diagnozę, gali išgąsdinti faktas, kad ši liga nėra išgydoma. Vis dėlto, gydytoja primena, kad jos progresavimą sustabdyti įmanoma, o ankstyva diagnostika užtikrina efektyvų gydymą.

„Šlapioji ligos forma turi visame pasaulyje pripažintą gydymą, leidžiantį stabilizuoti ar stabdyti ligos progresavimą, tačiau esant sausajai formai, standartizuoto patvirtinto gydymo kol kas nėra. Tinklainės receptorių nykimą stabdo subalansuota mityba, tam tikros medžiagos ir maisto papildai: liuteinas, zeaksantinas, vitaminai C, A ir E, cinkas, varis bei omega-3 rūgštys. Siekiant geresnio ligos valdymo, taip pat svarbu pilnavertė subalansuota mityba. Į savo maisto racioną reikėtų įtraukti daugiau lapinių daržovių bei žuvies“, – patarimais dalinasi gydytoja.

E. Skarupskienė teigia, kad pradinėse ligos stadijose žmogus nejaučia absoliučiai jokių simptomų, o pradinius pakitimus galima pastebėti tik apsilankius gydytojo kabinete ir atlikus reikiamus tyrimus. Atvykus į gydytojo oftalmologo konsultaciją, pirmiausia įvertinamas regos aštrumas, koreguojamos refrakcinės ydos, tokios kaip trumparegystė, toliaregystė ar astigmatizmas, taip pat atliekamas Amslerio tinklelio tyrimas.

Tuomet pacientui atliekamas pagrindinis – optinės koherentinės tomografijos tyrimas, kurio dėka diagnozuojama geltonosios dėmės degeneracija. Ši itin tiksli neinvazinė patikra leidžia įvertinti centrinės tinklainės dalies pakitimus mikronų tikslumu. Atsižvelgdamas į apžiūros rezultatus, gydytojas pateikia rekomendacijas ir pacientą supažindina su tolimesne gydymo eiga.

Staiga pablogėjus regėjimui, atsiradus vaizdo kreivinimui (metamorfopsijoms) ar dėmei regos centre, nedelskite ir užsiregistruokite į gydytojo oftalmologo konsultaciją, kadangi ankstyva ligos diagnostika yra svarbiausias veiksnys, leidžiantis užtikrinti efektyvų gydymą ar net išvengti apakimo.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2021 m. birželį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

spot_img

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti...

Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, priklausantis nuo įvairių veiksnių, tačiau, daugelio įsivaizdavimui, jį sustiprinti galėtų vien tik papildai. Rudenį vaistinėse vis prašoma „ko nors imunitetui“ arba savarankiškai įsigyjama papildų, kurių ne...

Jei saugote savo širdį ir kraujagysles, rinkitės liesiausias kiaulienos dalis: toks troškinys patiks visai...

Jei per vasaros karščius pietums ir vakarienei dažnai rinkdavomės lengvas salotas, vėstant orams taip ir traukia aromatingi mėsos troškiniai, kurių kvapas iškart pasklinda po visus namus. Nebrangi ir populiari kiauliena tinkama greitai paruošiamiems pietums...

V. Sinkevičius apie Baltijos jūroje palaidotus sprogmenis: situacija grėsminga

Pasibaigus konferencijai „Mano Baltija“, jos sumanytojas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius įvardija esminius renginio metu priimtus įsipareigojimus Baltijos jūros būklei gerinti. Jis taip pat pabrėžia, kad konferencijoje...

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų...

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Partiniuose reitinguose štilis: socialdemokratai išlieka patraukliausiu pasirinkimu Seimo rinkimams

Jei Seimo rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, didžiausią tikimybę juos laimėti toliau turi opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tai rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu rugsėjo 14–23 dienomis atlikta bendrovės „Vilmorus“ apklausa. Naujausių apklausų duomenimis, už LSDP balsuotų...

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...

Su seksualinio smurto aukomis dirbantys specialistai susivienijo – kuriamas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą...

Smurtas vis dar išlieka viena opiausių mūsų visuomenės problemų. Lietuvoje egzistuoja labai daug ir įvairių smurto rūšių. Viena jų – seksualinė prievarta. Su nukentėjusiais nuo seksualinio smurto daugelį metų dirbančios nevyriausybinės organizacijos bei jų...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs...

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų nurašyti – padėtį pataisyti galite teisingai juos skalbiant. Pasak Vaidos...

Spalio 10-ąją Lietuva nušvis žaliai – skelbiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“

Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia kartu paminėti spalio 10-ąją – Pasaulinę psichinės sveikatos dieną – ir rengia akciją „Žalia šviesa gyvenimui“. Ja norima atkreipti dėmesį į jaunų žmonių psichinę bei emocinę sveikatą. Vis dar...

„Dievų vaisius“, bet nekainuoja nė euro: paaiškino, ar reikia lupti persimoną ir kaip jį...

Azijoje „dievų vaisiumi“ vadinami persimonai – sveiki, nebrangūs ir be galo skanūs, galintys net gelbėti nuo noro smaližiauti saldumynais. Jau ne vieną rudens sezoną kartu su obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, vynuogėmis persimonai tampa įprasta ir...
spot_img