Į ligoninę plūstelėjo traumas patyrę pacientai

0
126

Apledėjusios gatvės ir šaligatviai daugeliui žmonių sujaukė antradienio ryto planus, o neplanuotas vizitas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių pakeitė net ir viso mėnesio planą. Pirmiausia, 4-5 valandas teko laukti prie gydytojo kabineto durų, nes tenka ne tik registruotis ir laukti gydytojo apžiūros, bet ir rentgeno tyrimo, radiologo aprašymo, prireikus – gipsavimo. Per tris pirmas valandas į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvyko net 23 pacientai, kurių didesnei pusei teko gultis į ligoninę. Medikai sako, kad visą dieną skyriuje suksis nelengvas nelaimių konvejeris.

Tradicinės slidumo traumos

Traumas patyrusių pacientų Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro Skubiosios pagalbos kabinete traumas patyrusių pacientų nestinga ir dėl to, kad čia medikų pagalba teikiama visos Šiaulių apskrities gyventojams, tad ir atvyksta žmonės iš visų apskrities rajonų. „Be to ir miesto poliklinikos kažkodėl nepriima traumas patyrusių žmonių, bet siunčia juos į ligoninę, kur ir taip didžiulės eilės“, – pastebi Ortopedijos traumatologijos centro gydytoja ortopedė traumatologė Jūratė Kučinskienė.

Ypač šią dieną, kai miestą apklojo ledas. Pasak gydytojos J. Kučinskienės, nuo pat ryto traumuotų žmonių yra daugiau, nei įprastai. „ Ryte tris žmones paguldžiau į stacionarą iš Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus salės, kur pacientai atvežami Greitosios medicinos pagalbos automobiliais. Vienam buvo blauzdikaulio, kitiems- čiurnos lūžimas. Dažniausios – tradicinės slidumo traumos: rankos riešų, kulkšnelių, stipinkaulių traumos. Pacientų amžius įvairus. Vyresniems dažnai lūžta šlaunikauliai, peties traumos, jaunimas dažniau susižaloja rankas, lūžta čiurnos.

Gydytoja sako, kad traumų padaugėjo, vos pradėjus snigti. Tačiau šiandien darbo tiek, kad medikams stinga rankų – reiktų kolegų pagalbos. Bet ir Ortopedijos traumatologijos centro stacionare labai daug ligonių, kolegoms tenka daugiau operacijų.

Medikų pagalba būtina

Visiems pacientams, kurie atvyko į priimamąjį, buvo būtina medikų pagalba. Gydytoja pastebėjo, kad dėl sutrenkimo, nedidelių žaizdelių ar mėlynės žmogus į ligoninę nevažiuoja. „Jei sutrenktą koją galima priminti, nebūtina vykti pas medikus. Reikia pakelti koją aukščiau, užsidėti ledo ir taip padėti sau ar artimajam“, – pataria gydytoja.

Tačiau kai ranka mėlynuoja, tinsta, ar kreiva – nedelsiant reikia kreiptis į medikus. Svarbus kriterijus yra skausmas. Jei skausmas stiprus, reikia važiuoti į gydymo įstaigą. Jei skausmas nėra toks didelis, užtenka išgerti tabletę nuo skausmo ir luktelėti. Jei ranka netinsta, ant sutrenktos vietos galima dėti šaldantį kompresą. Pirmas tris paras reikia ranką laikyti pakėlus aukštyn ir šaldyti.

Gydytoja pastebi, kad ypač vyresnio amžiaus žmonės dažnai linkę pakentėti ir uždelsia. Labai blogai, kai žmonės, paryrę sunkią traumą, neatvažiuoja 2-3 paras, nes tada laukia sunkesnė gydymo eiga.

Zita Katkienė
Viešųjų ryšių specialistė
Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here