Home Laisvalaikis Mityba Išbandykite ispanišką virtuvę: paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis (receptas)

Išbandykite ispanišką virtuvę: paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis (receptas)

0
Išbandykite ispanišką virtuvę: paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis (receptas)

Geriausiai Ispanijos virtuvę apibūdinantis patiekalas, neabejotinai, yra paelija, kurią anksčiau ar vėliau pamėgsta net pats išrankiausias keliautojas. Dėl didelės ingredientų pasirinkimo įvairovės ir skirtingų šio patiekalo gaminimo interpretacijų kiekvienas gali susikurti savo mėgstamą paelijos skonį: nuo jūros gėrybių ir žuvies iki mėsos, ar daržovių ir ryžių mišinio. Kovo 27-ąją švenčiama tarptautinė paelijos diena, tad šia proga „Rimi“ kviečia išbandyti ispanišką virtuvę ir namuose pasigaminti netradicinę paeliją su vištienos sparneliais, midijomis bei krevetėmis.

Paelija – piemenų maistas

Populiarus Ispanijos patiekalas paelija ne visada buvo toks, kokį žinome šiandien. Manoma, kad šis patiekalas atsirado XV-XVI a. Valensijos kaimo vietovėse, nes valstiečiams ir piemenims reikėjo patiekalų, kuriuos būtų lengva paruošti iš kaime turimų ingredientų.

Paelija – piemenų maistas.

Iš pradžių paelijos ingredientai buvo paukštiena, triušiena, šviežios daržovės, ryžiai, šafranas ir alyvuogių aliejus. Visi šie produktai buvo sumaišomi paelijos keptuvėje su vandeniu ir lėtai verdami ant ugnies, o kepimui naudojamos apelsinmedžio šakų malkos, suteikiančios patiekalui išskirtinį skonį ir kvapą. Nežinia, ar jūros gėrybių paelija gimė tuo pačiu metu, kaip ir paelija kaime, tačiau gyvenant prie Viduržemio jūros nesunku susižvejoti jūros gėrybių – dėl to atsirado ši gardi alternatyva.

Ispanišką troškinį tradiciškai gamindavo vyrai

Egzistuoja daugybė teorijų, iš kur kilo šis žodis paelija. Pirmoji teorija teigia, kad paelija kilusi iš arabiško žodžio „baqiyah“, nes ryžius į Ispaniją VIII a. atvežė maurai. Kita teorija – daug romantiškesnė. Pasakojama, kad vaikinas, norėdamas užkariauti merginos širdį, paruošė jai paeliją. Ispanų kalboje žodis „paella“ gali būti kilęs iš frazės „por ella“ – išvertus į lietuvių kalbą reiškia „jai“. Nors tai gali būti tik sukurta istorija, joje yra dalelė tiesos. Ispanijoje maisto gaminimas paprastai būdavo moterų darbas, tačiau paelija tradiciškai gamindavo vyrai.

Yra ir dar viena, paprastesnė šio patiekalo atsiradimo istorijos versija. Valensijoje keptuvė vadinama „paelija“, tad manoma, kad iš čia gali būti kilęs ir garsiausio ispanų virtuvės patiekalo pavadinimas. Ši keptuvė gaminama iš poliruoto plieno, o šonuose pritvirtinamos dvi rankenos, kad išlaikytų troškinio svorį. Ji turėtų būti ne mažesnė kaip 22 cm skersmens ir ne per gili. Tradiciškai paelija turėtų būti valgoma tame pačiame inde, kuriame ir gaminama.

Ne tik skanu, bet ir sveikatai palanku

Dažniausiai paelija gaminama su jūros gėrybėmis. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jūros gėrybės, kaip ir žuvis, yra puikus baltymų, eilės mineralinių medžiagų, vitaminų, omega 3 riebalų rūgščių, šaltinis.

„Jūros gėrybės priskiriamos prie didelės biologinės vertės maisto produktų. Jos yra puikus jodo, seleno, kalcio ir vitaminų A bei D šaltinis. Jūros gėrybės pasižymi mažu kaloringumu, jose gausu Omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių ir žmogaus organizmui reikalingų baltymų. Jūros gėrybės unikalios ir tuo, kad savyje beveik nekaupia sunkiųjų metalų, todėl tai itin sveikatai palankus produktas“, – sako E. Gavelienė.

Kalbant apie maistingumą, išskirti vertingiausias jūros gėrybes – neverta. „Visa jūros gėrybių grupė yra palanki mūsų sveikatai, tad kiekvienas žmogus gali pasirinkti jam skoniu ar kitomis savybėmis priimtiniausius delikatesus, – sako „Rimi“ ekspertė. – Tiesa, jos turėtų būti vartojamos saikingai. Suaugusiam sveikam žmogui jūros gėrybes, kaip ir žuvį, rekomenduojama skanauti bent du kartus per savaitę. Rekomenduojama žuvies ir jūros gėrybių norma savaitei yra bent 300 gramų.“

Lietuviai vis dažniau renkasi rūšinius ryžius

Paelija yra vienas iš tų patiekalų, kuriems tinka praktiškai bet kokie ingredientai, todėl kiekvienas virtuvės šefas naudoja tai, kas jam labiausiai patinka ar tuo metu būna po ranka. Sakoma, kad niekada nebūna vienodos paelijos, nes kiekvienos skonis skirtingas. Tam, kad patiekalas įgautų daugiau skonio ir aromato, visuomet dedama ir vieno brangiausių prieskonių – šafrano.

Gaminant paeliją svarbu nepamiršti, kad pagrindinis šio patiekalo ingredientas yra ryžiai. Idealiausia rūšis šiam patiekalui yra ispaniški apvaliagrūdžiai . Šios ryžių kruopos skiriasi tuo, kad verdant sugeria daug skysčio, todėl grūdai įgauna intensyvų skonį.

„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene vadovė Gabrielė Šerėnienė pastebi, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. Pirkėjai randa jiems tinkančius ir pradeda suprasti skirtumus tarp jų skonio, kvapo, spalvos, birumo bei kilmės.

„Pastebime funkcinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjas vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį. Nors risotui ir paelijai tinkami ryžiai yra gana panašus, vartotojai vis dažniau renkasi skirtus būtent konkrečiam patiekalui: ispaniškus apvalius – paelijai, o itališkus apvalius – risotui. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę kokybę, gardesnį skonį“, – teigia G. Šerėnienė.

Namuose ryžius reikėtų laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kuo sausesnėje vietoje, kambario temperatūroje, nes kaip ir visi sausi produktai, ryžiai sugeria drėgmę iš aplinkos. Taigi, pradarius pakuotę rekomenduojama ryžius perpilti į sandarias stiklines talpas ar užsegamus maišelius, kad nesigertų drėgmė ir kvapai.

„Rimi“ kviečia paminėti tarptautinę paelijos dieną ir pasigaminti paeliją su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis.

Paelija su vištienos sparneliais, midijomis ir krevetėmis

Patiekalui reikės:

  • 500 g ryžių „Selection By Rimi Arborio“
  • 1 kg vištienos sparnelių
  • 2 vnt. svogūnų
  • 3 skiltelė (-ės) česnako
  • 6 šaukštai alyvuogių aliejaus
  • 300 g šaldytų krevečių
  • 1 kg midijų
  • 200 g baltųjų pupų „Cali“
  • 250 g šparaginių pupelių
  • 200 ml baltojo vyno
  • 2 l vištienos sultinio
  • 1 šaukštelis rūkytos paprikos
  • 0.5 šaukšteliai rozmarinų
  • 1 šaukštelis ciberžolės
  • citrinos patiekiant

Gaminimo eiga:

1. Dieną prieš gamindami paeliją baltąsias pupas užpilkite vandeniu santykiu 1:4 ir mirkykite 12 val. Kai pupelės išmirks, nupilkite vandenį ir vėl užpilkite jas švariu vandeniu santykiu 1:5. Virkite 20 min.

2. Viščiukų broilerių sparnelius supjaustykite ties sąnariais, apibarstykite druska ir pipirais.

3. Paelijos keptuvėje ant didelės kaitros pakaitinkite alyvuogių aliejų, pakepinkite susmulkintus svogūną ir česnaką, tada į keptuvę dėkite supjaustytus vištų sparnelius, kepkite apie 2–3 min. nuolat maišydami.

4. Sparnelius išdėliokite ratu. Į keptuvę suverskite išmirkytas baltąsias pupeles ir ryžius, įberkite šiek tiek ciberžolių, rūkytos paprikos prieskonių, rozmarinų (džiovintų arba šviežių). Supilkite baltąjį vyną ir patroškinkite viską dar 1–2 min. Tada supilkite karštą vištienos sultinį – jis turi apsemti ryžius. Paskaninkite druska ir pipirais. Sparnelius paskirstykite tolygiai tarp ryžių.

5. Ryžius virkite 8 min. ant didelės kaitros. Tuomet į paeliją tolygiai sudėkite midijas, krevetes ir šparagines pupeles (galite jas perpjauti pusiau). Jeigu manote, kad reikia, įpilkite dar sultinio. Uždenkite keptuvę folija ir dar pakaitinkite ant mažos arba vidutinės kaitros 10 min.

6. Prieš patiekdami, leiskite paelijai pastovėti uždengtai 10 min. Papuoškite ant viršaus išdėliodami griežinėliais supjaustytą citriną.

7. Paeliją patiekite, kol ji vis dar garuoja. Skanaus!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here