8.1 C
Tauragė
2024 / 03 / 29

Išmaniosios kartos mokinys: kas jis ir kokie jo iššūkiai?

Ar jau skaitėte?

Pasaulinė statistika rodo, kad iš beveik 5 mlrd. internetu besinaudojančių žmonių net 3,7 mlrd. aktyviai naudoja socialinius tinklus, įsijungdami į juos nuo ankstyvos paauglystės. Tad šiandieninis jaunuolis – greitų naujienų bei socialinių tinklų virtuozas, galintis gauti bet kokią informaciją ar išreikšti savo nuomonę vos keliais mygtukų paspaudimais. Su kokiais iššūkiais gali susidurti išmaniosios kartos mokiniai, turintys prieigą prie viso pasaulio žinių?

- Reklama -

Virtualios aplinkos mokinys: koks jis?

Ne paslaptis, kad dabartiniai paaugliai, užaugę su išmaniaisiais telefonas rankose, turi kur kas daugiau technologinių žinių, nei jų tėvai ar netgi vyresnieji broliai ir seserys. Gimę ir augę technologijų pilname pasaulyje, jie mąsto bei elgiasi kitaip nei ankstesnės kartos.

Todėl pasak „Švietimo ateities forumo“ prezidentės, prof. habil. dr. Vilijos Targamadzės, labai svarbu naujosioms kartoms padėti naršymą internete panaudoti savo gabumų, žinių ir kūrybiškumo ugdymui. Koks turėtų būti šiandien virtualiame pasaulyje gyvenantis mokinys? Atsakymu į šį klausimą profesorė su moksleiviais pasidalino „Samsung“ inicijuotos skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ interneto svetainėje.

„Visų pirma, dabartinis mokinys turėtų būti nepasiklydęs tarp realaus ir virtualaus pasaulio. Jis turi sugebėti virtualų pasaulį panaudoti kaip priemonę, kuri jam gali padėti ugdyti savo gebėjimus, kūrybiškumą ir gilinti žinias. Technologijų amžiuje gyvenantis jaunuolis turi nebijoti iššūkių, išmokti valdyti savo laiką, aiškiai nusibrėžti ilgalaikį tikslą ir į jį orientuotis“, – kalba profesorė.

Viskas nėra vien juoda ar balta

- Reklama -

Dabar jaunimui kur kas paprasčiau susisiekti su draugais, plėsti akiratį skaitant naujienas, įvairias nuomones. Jei kyla klausimų mokantis, kaip naudotis naujais prietaisais ar programomis – nėra to, kas dar nepaaiškinta internete, todėl dabartiniai mokiniai – savarankiškesni. Tačiau, kaip sako profesorė V. Targamadzė, viskas nėra vien juoda ar balta.

Kai kuriems, ypač kuklesniems paaugliams gali sumažėti noras bendrauti realioje aplinkoje. Joje nėra galimybės be galimų pasekmių pataisyti savo komentarą ar tiesiog užblokuoti nepatinkantį žmogų, kaip socialiniame tinkle. Pasak švietimo ekspertės, taip pat ryškėja tapatybės krizė, kai virtualioje aplinkoje apie save pateiktos ar gautos žinios neatitinka realybės ir tikrovėje asmuo yra vertinamas kitaip. Taip pat plintant netikroms naujienoms, jaunuoliams kartais tampa sunku susivokti, kas yra tikra, o kas ne.

Teisingai naudojamos technologijos mokiniams padeda ugdyti ir greitai patenkinti smalsumą, gilinti žinias savo interesų srityje ir tai paversti žinojimu. Tačiau daug laiko leidžiant internete svarbu turėti aiškų tikslą bei laiko limitą. Ugdymo specialistai rekomenduoja vienu metu susitelkti į vieną straipsnį ar veiklą, neleisti į mobiliuosius įrenginius ateinantiems pranešimams blaškyti dėmesio tuomet, kai reikia mokytis.

Visų neužblokuosi arba kaip priimti kritiką socialiniuose tinkluose

Bendravimas socialiniuose tinkluose suteikia progą aktyviau reikšti savo nuomonę visais klausimais, bet taip pat įgalina ranka numoti į kritiką ar prieštaringų nuomonių susidūrimus. Galimybė užblokuoti ar ištrinti žmogų iš savo socialinių tinklų erdvės leidžia ignoruoti esamas problemas, o reali akistata su jomis dažną verčia pasimesti. Tad prof. V. Targamadzė išskiria didelį poreikį ugdyti savo socialinius ir emocinius įgūdžius.

„Paaugliai turi išmokti susigyventi su greitais pokyčiais tiek virtualioje, tiek viešoje erdvėje ir ugdyti kritinį, argumentais paremtą mąstymą. Greitai ateinanti informacija kartais neleidžia atsikvėpti ir įvertinti jos šaltinių, sujungti teksto su kontekstu. Todėl emocinis intelektas ir komunikacija turi tapti prioritetu“, – pabrėžia ji.

Išmaniosios technologijos taip pat suteikia galimybę gauti ir perduoti informaciją praktiškai bet kokiu formatu, todėl nepaprastai svarbus tampa jos turinys. „Komunikuojant internete reikia prisiminti, kad informaciją mes turime perduoti teisingai, objektyviai ją įvertinę ir suprantamai perteikę žmogui, esančiam kitoje ekrano pusėje“, – sako V. Targamadzė, pastebėdama, kad dažnas jaunuolis kartais neapsvarsto kam, ką ir kodėl sako.

TOP naujienos

Afrikinio kiaulių maro atvejai jau apėmė daugiau nei pusę Lietuvos teritorijos

Laukinėje gamtoje afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai jau apėmė daugiau nei pusę Lietuvos teritorijos. Kaip visais praėjusiais metais, taip ir šiemet, atėjus šiltajam  metų...

Nuo sausio 1-osios aplinkosaugininkai galės tikrinti medžiotojų blaivumą

Aplinkosaugos srityje, prasidėjus naujiems metams, įsigalios naujų pokyčių. Dalijamės aktualia teisine informacija, kokie pokyčiai mūsų laukia nuo kitų metų pradžios. Didinami mokesčiai už aplinkos teršimą Nuo...

Išmanūs pirkėjai: įsigyti automobilį paprasta, kaip ir užsisakyti maisto iš pristatymo platformų

Išvesti paralelę tarp maisto ir automobilio pirkimo, su pristatymo į namus paslauga – dabartiniame laike nėra nieko stebinančio. Tiek norimą patiekalą, tiek automobilį žmogus...

Pajamas deklaravę verslūs gyventojai sulauks „Sodros“ skambučio

Daugelis savarankiškai dirbančių gyventojų, šiemet deklaruojančių praėjusiųjų metų pajamas Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI), sulauks „Sodros“ specialistų skambučio ar elektroninio laiško. Nerimauti nereikia – „Sodros“...

Maudynės lediniame vandenyje: nauda ar pavojingas stresas organizmui?

Maudynės vandens telkiniuose bet kokiu oru tampa savotiška mada – socialinėje erdvėje dažnai galima išvysti ledo eketėse besimaudančius ir tuo besididžiuojančius žinomus Lietuvos žmones. Viešojoje erdvėje taip pat nemažai kalbama ir apie kontrastinio dušo...

Žiemos testuose geriausiomis įvertintos „Continental WinterContact TS 870 P“ padangos

Hanoveris (Vokietija), 2023 m. gruodžio mėn. Aukščiausios klasės padangų gamintojo „Continental“ žieminės padangos „WinterContact TS 870 P“ buvo įvertintos pirmąja vieta galingų automobilių padangų (UHP, Ultra High Performance angl.) teste, kurį atliko Didžiosios Britanijos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS