Susisiekimo ministras Marius Skuodis šį penktadienį lankysis Klaipėdoje, kur duos startą pirmojo Lietuvoje vandeniliu ir elektra varomo laivo statyboms, taip pat dalyvaus ministerijos kartu su AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) inicijuotoje apskritojo stalo diskusijoje apie europinės vėžės geležinkelio linijos plėtros į Klaipėdą alternatyvas. Siekdamos tikslo – europinės vėžės geležinkelio linija sujungti Klaipėdą su „Rail Baltica“ vėže, Susisiekimo ministerija, LTG grupė, AB Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Klaipėdos miesto bei rajono savivaldybės pasirašys bendradarbiavimo memorandumą.
Lankydamasis uostamiestyje, ministras M. Skuodis kartu su LTG grupės įmonių ir Klaipėdos uosto vadovais, miestų ir rajonų merais, pramonės bei verslo sektoriaus atstovais diskutuos apie europinės vėžės geležinkelio liniją į Klaipėdą ir galimas jungties su europinės vėžės „Rail Baltica“ geležinkeliu alternatyvas. Po diskusijos bus pasirašomas memorandumas dėl bendradarbiavimo, siekiant sujungti Klaipėdą europine jungtimi su „Rail Baltica“.
Europos Sąjungos Taryba praėjusią savaitę patvirtino naująjį transeuropinio transporto tinklo (TEN-T) reglamentą, kuriame Lietuvos siūlymu numatyta naujos europinės vėžės geležinkelio linijos iki Klaipėdos plėtra.
Vadovaujantis reglamento reikalavimais, Lietuvoje bus rengiama geležinkelių tinklo architektūros galimybių studija, kurioje bus įvertintos viso Lietuvos geležinkelių tinklo perėjimo prie europinės vėžės standarto galimybės ir etapai, tarp jų ir geriausios geležinkelio linijos į Klaipėdą alternatyvos. Galimos preliminarios alternatyvos – per Šiaulius, nuo Kauno per Tauragę arba Pagėgius arba nuo Kazlų Rūdos per Tauragę.
Europinės vėžės geležinkelio linija į Klaipėdą iš esmės pakeistų Lietuvos susisiekimo sistemą: pagreitintų susisiekimą tarp Vilniaus ir Klaipėdos, padėtų greičiau diversifikuoti Klaipėdos uosto ir geležinkelių veiklą. Europinė vėžė į Klaipėdą taip pat svarbi kariniam mobilumui užtikrinti.
Penktadienį Klaipėdoje, Vakarų Baltijos laivų statykloje, taip pat vyks simbolinė naujojo Uosto direkcijos laivo statybos pradžios – kilio padėjimo ceremonija.
Pirmasis vandeniliu ir elektra varomas laivas Lietuvoje bus statomas Vakarų Baltijos laivų statykloje ir papildys Uosto direkcijos laivyną. Tikimasi, kad modernus atliekoms tvarkyti skirtas laivas, kurį planuojama pastatyti iki 2025 m. pabaigos, paskatins tolesnes jūrų transporto inovacijas ir padės sumažinti uosto poveikį aplinkai. Bendra projekto vertė siekia kiek daugiau nei 12 mln. eurų be pridėtinės vertės mokesčio.