Parduotuvių daugiau, bet elektros reikia mažiau: vieną „Iki“ metodą galite pritaikyti ir savo namuose

0
75

Kaip sutaupyti energijos, rūpi tiek kiekvienam gyventojui, tiek ir verslui. Nepaisant to, kad prekybos tinklas „Iki“ išplėtė savo parduotuvių tinklą nuo 227 parduotuvių 2019 m. iki 237 parduotuvių 2022 m., bendras elektros energijos suvartojimas parduotuvėse sumažėjo beveik ketvirtadaliu. Tokį rezultatą pavyko pasiekti įgyvendinus įvairias energijos efektyvumo iniciatyvas.

„Apie tvarumą ir draugiškumą aplinkai pastaruoju metu kalba visi. Kad tai nebūtų tik „žaliasis smegenų plovimas“ („green-washing“), šie principai privalo tapti neatskiriama strateginių sprendimų dalimi. „Iki“ veikloje tvarumas yra vienas kertinių aspektų: pradedant žaliavų pasirinkimu, produkto gamyba, ir baigiant platinimu bei utilizavimu. Per pastaruosius metus esame padarę reikšmingą pažangą, kurią pristatome ir visuomenei Tvarumo ataskaitoje. Joje pateikiame ne tik skaičius, bet ir dalijamės gerosiomis praktikomis, kurios gali būti pritaikomos ir kitur“, – sako Nijolė Kvietkauskaitė, „IKI Lietuva“ generalinė direktorė.

Pasitelkta priemonių įvairovė

Energijos vartojimas – viena iš sričių, kurioje „Iki“ pastaraisiais metais ryžtingai ėmėsi pokyčių. Kaip skelbiama pirmojoje „Iki“ Tvarumo ataskaitoje, pernai, palyginus su 2019-aisiais, bendras energijos (elektros ir dujų) vartojimas sumažėjo 14 proc., energijos intensyvumas – 14 proc., o elektros energijos vartojimas parduotuvėse – net 23 proc.

2022 m. „Iki“ tapo rekordiniais energijos vartojimo atžvilgiu – per metus jos suvartota 120 GWh, o tai yra dešimtadaliu mažiau nei metais prieš. Energijos buvo suvartota dar mažiau nei 2020 m., kai visos šalies mastu buvo taikomi COVID-19 pandemijos apribojimai. Tą pasiekti pavyko išsikėlus ambicingus tikslus ir turint aiškias priemones, kurios leidžia efektyvinti energijos vartojimą:

LED apšvietimas. LED apšvietimo sistemos pasižymi energijos efektyvumu ir ilga veikimo trukme. Šiuo metu 87 proc. visų naudojamų patalpų yra įdiegti LED šviestuvai. „Iki“ planuoja iki 2030 m. LED šviestuvus įdiegti visuose savo objektuose.

Šį pokytį nesunku įgyvendinti ir kiekvienuose namuose bei taip gerokai sutaupyti. „Iki“ skaičiuoja, kad įdiegus LED apšvietimą, vienoje parduotuvėje sutaupoma maždaug 40–50 proc. jam skiriamų elektros sąnaudų.

Vėdinimo ir kondicionavimo sistemos. Nuotoliniu būdu pagal temperatūros pokyčius ir laiką valdomos automatizuotos vėdinimo ir kondicionavimo sistemos optimizuoja energijos suvartojimą. 2022 m. nuotolinis oro vėdinimo ir kondicionavimo valdymas buvo sėkmingai įdiegtas 50 parduotuvių, o iki šių metų pabaigos „Iki“ planuoja išplėsti šią sistemą dar 128 parduotuvėse.

Šildymo siurbliai. Šildymo siurbliai leidžia šildyti pastatus naudojant išorinę šiluminę energiją, o ne iškastinį kurą. 2022 m. 15-oje „Iki“ parduotuvių buvo įrengti šildymo siurbliai. Šiuo metu apie 20 proc. esamų šildymo sistemų naudoja iškastinį kurą. Iki 2024 m. „Iki“ planuoja šį skaičių sumažinti perpus.

Šaldymo sistemos. Anglies dvideginis (CO2) yra aplinkai draugiškesnė šaltnešio alternatyva nei plačiai naudojamas freonas. Šiuo metu 20 proc. „Iki“ aušinimo sistemų naudoja CO2 kaip šaltnešį. „Iki“ planuoja iki 2030 m. 100 proc. sistemų freoną pakeisti anglies dvideginiu.

Pastatų valdymo sistemos. Pastatų valdymo sistema (PVS) leidžia centralizuotai valdyti pastatų elektros ir mechaninę įrangą. 2022 m. 30 proc. visų objektų buvo valdomi PVS. „Iki“ planuoja iki 2030 m. visuose savo objektuose įdiegti PVS.

Parduotuvių šaldytuvuose montuojamos durys. Įmontuotos durys leidžia žymiai sumažinti energijos nuostolius šaldytuvuose. 2022 m. 60 proc. parduotuvėse esančių šaldytuvų buvo įrengtos durys. „Iki“ planuoja, kad iki 2030 m. visų parduotuvių šaldytuvuose būtų įmontuotos durys.

Iš energetikos iniciatyvų laimi ir pirkėjai

N. Kvietkauskaitė pažymi, kad lygiagrečiai daug dėmesio skiriama ir atsinaujinančiųjų išteklių energijos plėtros iniciatyvoms. Pernai jau 87 proc. sunaudotos energijos buvo iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Tą pasiekti padėjo ir praėjusiais metais ant 6 parduotuvių stogų, administracijos pastato bei Panevėžio logistikos centro sumontuotos saulės jėgainės.

„Iki 2030 metų siekiame, kad saulės jėgainės būtų įrengtos bent ant dešimtadalio visų parduotuvių. Tuo neapsiribojame – tiriame galimybes „Iki“ investuoti ir į nuotolines saulės arba vėjo jėgaines. Tikslą keliame ambicingą, tačiau pasiekiamą: iki 2030 m. „Iki“ turėtų 100 proc. pereiti prie žaliosios elektros energijos, iš kurios iki 30 proc. pasigamintume patys“, – teigia „IKI Lietuva“ generalinė direktorė.

Nuo strateginio požiūrio į energiją neatsiejamos ir elektromobilių krovimo stotelės, kuriomis naudojasi vis daugiau lietuvių. Prie „Iki“ tą galima padaryti ir nemokamai.

„Gyventojų patogumui pernai šalia 23 parduotuvių įdiegėme elektromobilių krovimo stotelių. Intensyvią plėtrą vykdome ir toliau. Kad paskatintumėme didesnę dalį visuomenės persėti prie elektromobilių, šiemet taip pat pirmieji ėmėmės pirkėjų pinigus taupančios iniciatyvos – pasiūlėme nemokamą stovėjimą kraunantiems elektromobilius ne darbo metu, nuo 22 val. Iki 8 val. Iš to laimi tiek pirkėjai, tiek visi mes, kadangi tai dar vienas žingsnis švaresnės aplinkos link“, – sako N. Kvietkauskaitė.

Visą „Iki“ Tvarumo ataskaitą už 2022 m. skaitykite čia: https://iki.lt/tvarumas/

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here