16.2 C
Tauragė
2024 / 07 / 15

„Sodra“: vidutinės darbo pajamos atskaičius mokesčius trečiąjį ketvirtį didėjo

Ar jau skaitėte?

Gyventojų darbo pajamos „į rankas“ trečiąjį metų ketvirtį buvo 119 eurų arba 10,7 proc. didesnės nei tokiu pat laikotarpiu prieš metus, praneša „Sodra“. Įstaigos skaičiavimais, vidutinės visą mėnesį dirbusių asmenų pajamos po mokesčių liepą-rugsėjį siekė 1235 eurus.

- Reklama -

Tuo metu darbo pajamos iki mokesčių išaugo 209 eurais, arba 11,7 proc., ir siekė 1989 eurus. Realiosios darbo pajamos augo apie 7 proc.

„Darbo pajamos į rankas didėjo beveik 11 proc. tuo tarpu metinė infliacija rugsėjį siekė beveik 4 proc. Taigi, skaičiuojame, kad realus darbo pajamų augimas siekė apie 7 proc.“, – antradienį „Sodros“ trečiojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalgos pristatyme teigė įstaigos Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

K. Zitikytės teigimu, turimais spalio duomenimis, pajamos augo ir šį mėnesį.

„Darbo pajamos ir spalį išlaikė augimo tempus, didėjo kiek daugiau nei 13 proc. Spalį vidutinės darbo pajamos apie siekė 2011 eurų. Tai priminimas mums, kad šiemet jau buvo nemažai mėnesių, kada vidutinės darbo pajamos pasiekdavo 2 tūkst. eurų ribą, ją viršydavo“, – sakė „Sodros“ specialistė.

Anot jos, visus metus stebima panaši tendencija – 7 iš 10 asmenų darbo pajamos didėjo, 2 iš 10 pajamos „nesikeitė ženkliai“, 1 – mažėjo. Be to, „Sodros“ atstovės teigimu, darbo pajamos pakilo 80 proc. asmenų, uždirbančių minimalų mėnesinį atlyginimą ar mažiau.

- Reklama -

„Jų tarpe skaičiuojame, kad 8 iš 10 pajamos didėjo, buvo po vieną asmenį iš to dešimtuko, kuriam pajamos galėjo mažėti arba nesikeisti“, – teigė K. Zitikytė.

„Sodros“ duomenimis, labiausiai, lyginant 2023 ir 2022 metų trečiąjį ketvirtį, darbo pajamos padidėjo statybos sektoriaus darbuotojams: 18,8 proc. iki 1 483 eurų „ant popieriaus“ arba maždaug 970 eurų „į rankas“ – vis tik mažiau nei šalies vidurkis. Pasak K. Zitikytės, atlyginimai statybose galimai didėjo pakeitus priedų už darbą lauko sąlygomis mokėjimo tvarkai, daliai statybininkų pasitraukus iš šešėlio dėl skaidriai dirbančiojo ID.

Savo ruožtu aukštos pridėtinės vertės informacijos ir ryšių veikloje darbo pajamos augo 8,7 proc., iki 3 113 eurų neatskaičius mokesčių.

Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, anot „Sodros“, didėjo panašiai kaip ir vidurkis – viešojo valdymo srities darbuotojams jie augo 11,6 proc. (iki 2 145 eurų neatskaičius mokesčių), sveikatos priežiūros ir socialinio darbo – 12,3 proc. (2 069 eurų „ant popieriaus“).

Aptarnavimo ir administracinės veiklų darbuotojams darbo pajamos augo apie 16 proc. (iki 1310 eurų neatskaičius mokesčių), didmeninės ir mažmeninės prekybos – 10,5 proc. (iki 1559 eurų iki mokesčių), apdirbamosios gamybos – 9,5 proc. (iki 1717 eurų „ant popieriaus“).

Darbo rinka išliko stabili

„Sodros“ teigimu, darbo rinka išlieka stabili, apdraustųjų praėjusį ketvirtį buvo 10 tūkst. daugiau nei analogišku laikotarpiu pernai.

„Padėtis darbo rinkoje šiemet išliko stabili, buvo mažiau aktyvumo. Darbuotojų tiek priimta, tiek atleista mažiau nei prieš metus“, – pastebėjo K. Zitikytė.

Anot K. Zitikytės, darbuotojų mažėja tik apdirbamosios gamybos ir prekybos sektoriuose. Jos teigimu, nuo pernai rugsėjo apdirbamoji pramonė neteko 7,3 tūkst. darbuotojų, nors nuosmukis fiksuojamas tik baldų gamyboje.

Tuo metu didmeninės prekybos darbuotojų nuo 2019 metų sumažėjo 6,2 tūkst., mažmeninės – 2 tūkst., o didžiuosiuose prekybos tinkluose dirba 22 proc. mažiau pardavėjų. Pasak „Sodros“ atstovės, tai rodo, kad sektorius automatizuojasi, mažėja dalies profesijų darbuotojų paklausa.

Lyginant su rugsėju prieš metus, šį rugsėjį didžiausias darbuotojų augimas fiksuotas transporto ir saugojimo srityje (12,7 tūkst.), administracinėje ir aptarnavimo veikloje (3,4 tūkst.). Tuo tarpu aukštos pridėtinės vertės sektoriuose rugsėjį dirbo apie 3,9 tūkst. daugiau apdraustųjų nei pernai, viešajame sektoriuje – apie 2,2 tūkst.

Nedarbo išmokos gavėjų per metus padaugėjo 9,5 tūkst., rugsėjį nedarbo išmoką gavo 77,6 tūkst. žmonių. K. Zitikytės teigimu, dažniausiai nedarbo išmokos gauna iki 30 m. (9,7 proc), 31–40 m. (7,1 proc.), virš 60 metų amžiaus asmenys (6,3 proc.).

„Nedarbo išmokų gavėjų skaičius augo, kadangi metų pradžioje buvo padidėjęs nedarbo lygis. Tai lėmė, kad nedarbo išmokos gavėjų gretos išaugo, apie 14 proc., palyginus su pernai. Reiškia, kad beveik 10 tūkst. daugiau žmonių gavo nedarbo išmoką nei prieš metus“, – teigė „Sodros“ atstovė.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

TOP naujienos

Horoskopai kovo 30 dieniai

AVINASŠiandien esate kupinas energijos ir ryžto kalnus nuversti. Visa problema - nukreipti jėgas į pozityvius darbus. Atsiras kažkas, pasišovęs jus būtinai sukritikuoti ar pažeminti. Autorius...

Patarimai, kurie padės namuose išsikepti ypatingo skonio duonos

Lapkričio 17-ąją pasaulyje minima tarptautinė naminės duonos diena. Lietuvoje duona ir jos kepimas turi itin senas tradicijas ir užima ypatingą vietą mūsų kultūroje. Iš...

3 žingsniai, kaip iškepti tobulą Vienos šnicelį: bus sotu, nebrangu ir skanu

Jeigu reikia dingsties, kodėl šį šeštadienį verta namuose išsikepti Vienos šnicelį, tai žinokite, kad rugsėjo 9-oji yra tarptautinė šio patiekalo diena. Bet priežasčių jį...

Mažeikietės Kalėdų dovana – „Teleloto“ Aukso puodas su daugiau nei 750 000 Eur

Praėjęs šventinis laikotarpis Viktorijos iš Mažeikių (vardas pakeistas laimėtojos prašymu) šeimai buvo išties stebuklingas. 2022-iesiems skaičiuojant paskutines dienas – moteris skaičiavo įspūdingą laimėjimą. Žaidėjos...

Nematyta „Rimi“ tvarumo inovacija prekyboje: 4 kartus perki ir pasodini medį

Skatindamas tvarius pirkėjų apsipirkimo įpročius ir bendradarbiaudamas su Lietuvos gamtos fondu bei startuoliu „Goodbag“, prekybos tinklas „Rimi“ parduotuvėse Baltijos šalyse pradėjo naują inovacijų bandomąjį projektą ir pristato išmanius daugkartinius pirkinių maišelius. Pirkėjai įsigiję šiuos...

Dietistė apie mėsą: kiek ir kokios rekomenduoja suvalgyti per savaitę

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vienas lietuvis per metus suvalgo apie 90 kilogramų mėsos, maždaug 250 gramų kasdien. Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija jos rekomenduoja suvartoti tris kartus mažiau. Kalbant apie tokios mitybos įtaką sveikatai, dietistė...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS