Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas viščiukas visuomet būtų pats skaniausias

0
87

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės patarimais. Tuomet viščiuko odelė bus tobulai traški, o mėsa – sultinga ir aromatinga.

Kuo skiriasi viščiukas broileris nuo kukurūzinio viščiuko?

„Vištiena dėl savo universalumo ir nesunkaus paruošimo visuomet yra pirkėjų labai mėgstama. Dažniausiai jie parduotuvėje renkasi atskiras jos dalis – krūtinėlę, sparnelius, kulšeles ir jų mėsą. Tačiau mėgstama ir įsigyti visą paukštį, kurį namuose galima virti, kepti orkaitėje ar grilyje. Beje, jį dažnai renkasi ir norintieji sutaupyti, nes viso viščiuko kilogramo kaina būna mažesnė nei atskirų vištienos dalių“, – pasakoja Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Viščiukas.

Ieškantys viso paukščio parduotuvėje, turi iš ko rinktis: siūlomi švieži viščiukai be antibiotikų, su jau paruoštu marinatu ar kukurūziniai viščiukai. Kuo pastarieji skiriasi nuo dažnam geriau pažįstamų viščiukų broilerių?

„Kukurūziniai viščiukai – prancūzų numylėtiniai, dažnas tradicinių patiekalų šalies pietuose ingredientas. Jie auga laisvėje, yra lesinami kukurūzais (dėl to toks pavadinimas) ir kitu augaliniu maistu. Dėl to jie išsiskiria geltona spalva, jų mėsa ypač sultinga, minkšta. Tiesa, dėl specialių auginimo sąlygų jų ir kaina būna didesnė, tuo tarpu viščiukai broileriai iš Lietuvos ūkių yra ekonomiškesnis variantas“, – aiškina „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bačkovas.

Patį paprasčiausią viščiuką galima paruošti taip, kad jis pavergs net ir išrankiausio maisto kritiko širdį. Retas ginčytųsi, kad viščiukas skaniausias tuomet, kai viduje yra sultingas, o iš išorės – traškus. Tuomet dėl tokios odelės prie stalo teks ir pakovoti su namiškiais – kiekvienas jos, tiesiog tirpstančios burnoje, norės.

Kad iškeptų greičiau ir tolygiau – „suplokštinkite“ viščiuką

„Šiek tiek pasidarbavus peiliu, viščiukas gali virsti „drugeliu“. Angliškai tai vadinama „butterfly chicken“, nes pašalinus paukščio stuburą jis savo forma primena drugelį. Taip paruoštas viščiukas iškepa tolygiau ir greičiau. Mėsa išlieka sultinga, o visa odelė – ruda ir traški“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Tam reikės atlikti keturis žingsnius. Padėkite vištieną ant pjaustymo lentos krūtinėlės puse žemyn. Tuomet vienoje pusėje įpjaukite išilgai stuburo. Pakartokite pjūvį kitoje pusėje ir išimkite stuburą. Apverskite viščiuką krūtinėlės puse į viršų stuktelėkite ranka, kad tarp krūtinėlės esantys kaulai sulūžtų, ir viščiukas taptų plokščias.

Kad odelė būtų traškesnė – verdančio vandens triukas

Verdančio vandens triuką plačiai naudoja šefai, kad kiekvieną kartą išgautų tobulą traškią odelę. Naudodami kiekvieno namuose turimą produktą – verdantį vandenį – galite mėgautis restorano kokybe praktiškai už dyką.

Išėmę viščiuką iš šaldytuvo, padėkite jį švarioje kriauklėje oda į viršų ir užkaiskite virdulį vandens. Verdančiu juo gausiai apliekite mėsą – matysite, kad oda pradės trauktis, ji taps plonesnė, stangresnė. Karštas vanduo ištirpdo riebų poodinį sluoksnį, tad iškepusi traški odelė bus tiesiai ant sultingos mėsos.

Kad mėsa būtų sultingesnė – gudrybė su dantų krapštukais

Kitas žingsnis – marinatas, kad viščiukas būtų aromatingas ir skanus. Prieš įtrinant jį mėgstamų prieskonių mišiniu, reikia nepamiršti dviejų dalykų.

„Visų pirma – marinatas turi būti trinamas tik ant sauso viščiuko, tad jį gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Taip marinatas labiau prilips prie mėsos ir galės geriau atlikti savo darbą – paskaninti mėsą“, – sako kulinarijos technologė.

Antrasis jos patarimas – mažiau žinomas, tačiau itin efektyvus. Paimkite saują medinių krapštukų ir prikaišiokite į viščiuką. Taip visų prieskonių skoniai ir aromatai daug geriau prasiskverbs į mėsą, o odelė taps nuostabiai traški.

Kad skonis būtų išraiškingesnis – šiek tiek imbiero

Iš ko turėtų būti pagamintas aromatingas viščiuko marinatas, kad pagerėtų jos skonis? Slaptasis ingredientas, kuris jį padarys ypatingą, yra šiek tiek imbiero, siūlo G. Urbonavičiūtė.

„Tiek šviežia šaknis, tiek jos milteliai paverčia įprastą paukštieną išskirtiniu, daugialypiu patiekalu. Tik būkite atsargūs ir nepersistengti su imbiero kiekiu. Šis prieskonis turi tokį stiprų skonį ir aromatą, tad per didelė dozė gali užgožti visa kita“, – pasakoja maisto gamybos žinovė.

Kad gerai apskrustų – grilio funkcija ir medus

Vištienos kepimo laikas priklauso nuo jos svorio. Jei vištiena sveria 1 kg, ją reikėtų kepti apie 1 valandą 180–200 laipsnių temperatūroje. Tačiau verta kartkartėmis patikrinti, ar viščiukas jau iškepęs. Tai galite padaryti į mėsą įkišę termometrą. Paruošto viščiuko vidaus temperatūra turėtų būti apie 75 laipsniai Celsijaus. Nepamirškite, kad kepimo laikas gerokai sutrumpės, jeigu kepsite plokščią viščiuką.

„Kad viščiuko odelė taptų dar traškesnė, bebaigiant kepti orkaitėje įjunkite grilio funkciją ir kelias minutes kepkite vištieną ant grotelių. Taip pat galite apšlakstyti viščiuką citrinos sultimis, kad odelė taptų dar traškesnė“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Be to, geriau apskrusti padeda ir saldi glazūra, kuria galima aptepti viščiuką kepimo pabaigoje. Veikiant karščiui ant mėsos susidarys skanus karamelizuoto cukraus plutelė. Dažniausiai tam naudojamas medus, bet galite rinktis ir įprastą ar rudąjį cukrų, klevų sirupą. Pavyzdžiui, sumaišykite juos su pora šaukštų apelsinų sulčių ir šiek tiek maltos saldžiosios paprikos.

Maisto technologė taip pat primena, kad ištraukus iš orkaitės viščiuką, jam reikia leisti keliolika minučių pailsėti – taip mėsa bus gerokai sultingesnė.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here