Home Verslas Vienkartiniai plastikiniai maišeliai „Iki“ parduotuvėse kainuos 1 centą, dalis liks nemokami

Vienkartiniai plastikiniai maišeliai „Iki“ parduotuvėse kainuos 1 centą, dalis liks nemokami

0
Vienkartiniai plastikiniai maišeliai „Iki“ parduotuvėse kainuos 1 centą, dalis liks nemokami

Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius nuo liepos 1 dienos žengia reikšmingą žingsnį tvarumo keliu: parduotuvėse nebeliks nemokamų itin lengvų plastikinių maišelių. Įgyvendindamas Seimo nurodymą juos apmokestinti, prekybos tinklas „Iki“ skelbia, kad 237–iose jo parduotuvėse visoje šalyje šie maišeliai kainuos 1 centą.    

Praėjusiais metais Seimas priėmė sprendimą apmokestinti lengvus vienkartinius plastikinius maišelius visose mažmeninės prekybos vietose. Viliamasi, kad taip bus mažinamas tokių maišelių naudojimas, kuris yra intensyviausias Europoje. Panašūs ribojimai, kuriais siekiama spręsti opią aplinkos taršos problemą, galioja įvairiose Europos Sąjungos šalyse.
„Didėjantis plastiko vartojimas tampa vis globalesne ir skaudesne problema, tačiau suprantame, kad naujasis mokestis yra didelis pokytis pirkėjams. Todėl pasistengsime, kad jiems dėl to kiltų kuo mažiau nepatogumų. Atsiskaityti už juos bus lengva tiek savitarnos, tiek įprastose kasose, o kartu siūlysime ir naudotis daugkartinio naudojimo krepšeliais. Jau kurį laiką esame atsisakę plastikinių maišelių konditerijos ir kepinių skyriuose, ir pirkėjai šį pokytį įvertino palankiai – švaresnė ateitis yra mūsų visų rūpestis“, – teigia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Liepos 1 dieną įsigaliojantis teisės aktas nurodo, kad pardavėjai pirkėjams nebegali suteikti itin lengvų plastikinių maišelių nemokamai. Prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse vienas jų kainuos 1 centą: savitarnos kasoje pats pirkėjas nurodys, kiek šių maišelių pasiėmė parduotuvėje, o paprastoje kasoje tą padarys kasininkas.

Svarbu pažymėti, kad dėl higienos reikalavimų lengvi plastikiniai maišeliai ir toliau bus nemokami mėsos bei žuvies produktams.

Nuolatinis dėmesys plastiko naudojimo mažinimui

Tinklas skaičiuoja, kad per metus visose parduotuvėse išdalinama daugiau nei 120 mln. vienetų plastikinių maišelių. Jau kelerius metus „Iki“ galima įsigyti daugkartinių maišelių vaisiams ir daržovėms. Klientai yra įvertinę juos ir nemažai naudoja būtent šiuos maišelius ne tik vaisiams ir daržovėms, bet ir kitiems smulkiems produktams susidėti.

„Nuosekliai siekiame mažinti plastiko naudojimą ir ugdyti visuomenės sąmoningumą tvaraus vartojimo srityje. Todėl jau ne kartą esame ėmęsi tvarių iniciatyvų, susijusių su maišeliais: dar prieš dvejus metus mažojo „IKI Express“ formato parduotuvėse pradėjome prekiauti tik popieriniais pirkinių maišeliais, į tokius dedame ir pirkinius, įsigytus mūsų elektroninėje parduotuvėje. Kiekvienoje didesnėje parduotuvėje pirkėjai gali įsigyti popierinių, tekstilinių daugkartinio naudojimo maišelių arba atsinešti jau turimą daugkartinį maišelį. Pirkėjams siūlomi ir daugkartiniai maišeliai vaisiams bei daržovėms, o konditerijos ir kepinių skyriuose – popieriniai maišeliai gaminiams be pakuočių įsidėti“, – sako V. Budrienė.

Iki“ taiko ir daug sprendimų, kaip skatinti plastiko perdirbimą. Pavyzdžiui, nuo praėjusių metų balandžio atsisakyta juodojo plastiko kulinarijos gaminių pakuotėse. Juodasis plastikas yra sudėtingai perdirbamas, nes automatiniai rūšiavimo įrenginiai, naudojantys tam tikrą spinduliuotę plastiko rūšiai atpažinti, jo neatpažįsta arba atpažįsta netinkamai ir jis lieka neperdirbtas. Todėl nuspręsta pakeisti kulinarijos gaminių pakuotes į skaidraus plastiko, kurį galima tinkamai išrūšiuoti bei perdirbti, taip palaikant žiedinės ekonomikos principus.

Parduotuvių veikloje naudojamas plastikas atsakingai rūšiuojamas ir vėliau tampa „Iki“ prekybos centruose parduodamais plastikiniais pirkinių maišeliais. Vėliau juos galima perdirbti dar 5 kartus. Be to, „Iki“ prekybos tinkle naudojami plastikiniai padėklai virsta automobilių detalėmis, o naudotas aliejus – biodegalais.

 Prekybos tinklas taip pat palaiko glaudų bendradarbiavimą su plastiką perdirbančiomis įmonėmis ir joms perduoda atidžiai išrūšiuotą plastiką, plastikines vaisių bei daržovių pakuotes, kad būtų užtikrinamas jų perdirbimas ir ilgesnis žaliavos panaudojimo laikas.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here