16.7 C
Tauragė
2024 / 09 / 08

Slyvų sezonas prasideda. Džiovintų slyvų džemas (receptas)

Ar jau skaitėte?

Geltonos, raudonos, žalios, violetinės, purpurinės ar juodos slyvos pasižymi maloniai kontrastuojančiu saldžiarūgščiu skoniu, jaučiamos šiek tiek pikantiškos natos. Atėjus šių vaisių sezonui, sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja apie jų naudą žmogaus organizmui bei įspėja, jog džiovintos slyvos turi vidurius laisvinantį poveikį, tad jas reikėtų vartoti saikingai. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė dalijasi netikėtais slyvų panaudojimo būdų, kurie pravers virtuvėje.

- Reklama -

Rekomenduoja džiovintas slyvas vartoti saikingai

Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, slyvų šeima yra labai plati, o pačios slyvos skiriasi didžiu, spalva bei skoniu. Priklausomai nuo spalvos atsiranda papildomų naudingųjų medžiagų.

Žaliųjų citrinų ir džiovintų slyvų džemas.

„Slyvos yra labai maistingos ir naudingos sveikatai. Jose yra daug vitaminų ir mineralų, taip pat skaidulų ir antioksidantų, kurie gali padėti sumažinti kai kurių lėtinių ligų riziką. Slyvas galima valgyti šviežias arba džiovintas. Šiuose kaulavaisiuose randama kalio, kalcio, magnio, labai nedaug vario ir cinko, o taip pat visą eilę B grupės vitaminų bei vitaminų C, A, folatų, karotinoidų ir fenolio junginių“, – pasakoja dr. E. Gavelienė. Tiesa, lyginant su kitomis uogomis, slyvos yra šiek tiek kaloringesnės: 100 gramų jų yra apie 57 kalorijos, 14 gramų angliavandenių ir 2 gramai skaidulų.

Pastebima, jog dažnai bijoma valgyti slyvas dėl jų laisvinamojo poveikio. Tačiau dr. E. Gavelienė sako, jog pagrindinis laisvinamasis poveikis yra nuo džiovintų slyvų, nes jose yra tam tikros medžiagos – sorbitolio, taip pat daugiau (lyginant su nedžiovintomis slyvomis) tirpių ir netirpių skaidulų, šios medžiagos skatina žarnyno motoriką, tad džiovintas slyvas patariama vartoti tiems, ką vargina vidurių užkietėjimas. Slyvų dienos norma neturėtų viršyti 7-8 vaisių per dieną.

Pasak gydytojos dietologės, slyvas galima valgyti tiek vienas, tiek maišant su kitais vaisiais ar uogomis, iš jų plaktis kokteilius ar spausti sultis. Slyvas galima maišyti į įvairias vasariškai gaivias salotas. Tačiau dr. E. Gavelienė rekomenduoja į sveikatai palankią kasdieninę mitybą įtraukti ir kitas uogas bei vaisius, tik taip mityba bus visavertė.

Tinka net ir prie mėsos patiekalų

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, slyvos yra labai universalus vaisius. Jas galima valgyti karštas arba šaltas, šviežias arba džiovintas. Slyvos puikiai naudojamos tiek saldiems, tiek pikantiškiems patiekalams gaminti.

- Reklama -

„Puikios būklės slyvos išlieka ne ilgiau kaip 3-4 dienas. Dėl šios priežasties patartina pirkti tik tokį kiekį, kuris bus iš karto naudojamas. Tačiau jei sode ar darže užderėjo daug slyvų, jas nuplaukite, nusausinkite nulupkite ir išskobkite, supjaustykite mažesniais gabalėliais, sudėkite ant padėklo vienu sluoksniu ir greitai užšaldykite, o tada perkelkite į sandarų indą ir vėliau naudokite uogienėms, įdarams ar padažams gaminti“, – pataria L. Barčaitė.

Anot kulinarijos technologės, tiek šviežios, tiek džiovintos slyvos – dar viena įdomi originalių patiekalų alternatyva, nes tinka prie žvėrienos, paukštienos ar kiaulienos patiekalų. Iš slyvų taip pat galima paruošti gardžius saldžiarūgščius padažus. Jos labai tinka konservams, kompotams, uogienėms, drebučiams, želė ar kepiniams, pavyzdžiui, pyragams gaminti.

Nepelnytai užmirštos

Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Rūta Genienė sako, kad slyvos nepelnytai pamirštas vaisius, nes iš jo galima pagaminti labai daug skanių ir įvairių desertų, padažų, uogienių. Labiausiai slyvos perkamos vasaros mėnesiais, nors „Rimi“ prekiauja slyvomis visus metus: „Europoje slyvų sezonas prasideda liepos pradžioje, o pats pardavimų pikas – rugpjūtis. Slyvos mūsų parduotuvių lentynas pasiekia iš Ispanijos, Italijos, Moldovos, Makedonijos, Pietų Afrikos, Čilės bei kitų šalių.“

Specialistė rekomenduoja perkant slyvas rinktis kiek kietesnes, jei planuojate jas valgyti ne iš karto. Beje, jų skonis priklauso ne nuo kietumo, o nuo veislės. R. Genienė pastebi, jog šio sezono pirkėjų mėgstamiausios yra „Lepotica“ veislės slyvos.

Žaliųjų citrinų ir džiovintų slyvų džemas

Džemui reikės:

  • 500 g slyvų
  • 100 g džiovintų slyvų
  • 3 vnt. žaliųjų citrinų
  • 1 žiupsnelis grūstų juodųjų pipirų
  • 150 ml vandens
  • 0.5 šaukštelio maltos vanilės
  • cukraus pagal poreikį

Gaminimo eiga:

1. Slyvas nuplaukite, nusausinkite, perpjaukite per pusę, pašalinkite kauliukus.

2. Į puodą sudėkite slyvas, džiovintas slyvas ir kitus produktus, įpilkite truputį vandens, kad produktai nepriliptų prie puodo dugno.

3. Slyvas virkite, kol visiškai suminkštės.

4. Nukelkite nuo kaitros. Pasverkite slyvų tyrę. Atsverkite cukraus lygiai tiek, kiek turite tyrės.

5. Nutarkuokite nuo citrinų žievelę ir išspauskite sultis.

6. Supilkite slyvų tyrę, citrinų sultis, žieveles ir cukrų į puodą, kaitinkite ant mažos kaitros apie 30 minučių, kol džemas sutirštės.

7. Paruoštą slyvų džemas supilkite į stiklainį.

TOP naujienos

Kodėl žodžiai „psichas“, „beprotis“, „nesveikas“ atneša mums daugiau žalos, negu galvojame?

Ar teko kada grįžus namo po įtemptos darbo dienos skųstis namiškiams, kad sukonfliktavote su „šyziku“ bendradarbiu? Arba gūžčioti pečiais, esą kaimynė visai „išprotėjo“, nes...

Praėjusią parą nustatyti 1122 nauji COVID-19 atvejai, mirė 28 žmonės

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) protrūkius. Per praėjusią parą izoliuoti 1791 asmenys, iš viso izoliacijoje,...

Žiauriai kankinę ir neteisėtai asmeniui laisvę apriboję jaunuoliai sulaukė teismo verdikto

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2022 m. lapkričio 10 d. nuosprendžiu K. D. ir E. M. pripažinti kaltais už tai, kad neteisėtai atėmė...

Skanus desertas „Rimi“ įsigijus šilauogių pigiau: šių tartalečių norėsis dar ir dar

Šiltais kepiniais, burnoje tirpstančiais pyragais ar kitais pigiais desertais labiausiai norisi pasilepinti žiemą, kai lauke trūksta saulės šilumos, o organizmui ima stigti ir kai...

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė apsaugos nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad...

Sudaryti 2021 m. šaukiamųjų į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą sąrašai, jie viešai paskelbti...

Krašto apsaugos ministerijoje sausio 7 d. sudaryti 2021 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašai – į juos įtraukti 38177 jaunuoliai, kuriems 18–23 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3828...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS