Kaip imunitetą žiemą stiprina lietuviai?

0
389

Kiekvieną žiemą, spustelėjus rimtesniam šalčiui, susiduriame su aplinkoje siaučiančiais virusais. Į kovą su ligomis specialistai pataria įtraukti ne tik vaistus, bet ir maisto produktus, kurie sustiprintų imunitetą ir padėtų organizmui išlikti atsparesniam. Tad kokius maisto produktus verta rinktis ir kas šaltuoju metų laiku dažniausiai karaliauja lietuvių meniu, siekiant užkirsti kelią sezoniniams susirgimams?

Imbieras ir citrina – laiko patikrintas duetas

Kaip pasakoja vieno Lietuvoje veikiančio  prekybos tinklo komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė, su lig šaltesnėmis metų dienomis pirkėjai ima ieškot produktų, kurie vienaip ar kitaip padėtų įveikti peršalimo ligas.

„Pastebime, kad atvėsus orams nuperkama gerokai daugiau imbiero – jo pardavimai šokteli dar spalio mėnesį, o labiausiai suintensyvėja siaučiant gripo epidemijai. Tas pats pasakytina ir apie citrinas – nors jų paklausa ryški visus metus, siaučiant ligoms pirkėjai jas renkasi kur kas dažniau. Kitų citrusinių vaisių pardavimai taip pat išauga šalčiausiais žiemos mėnesiais – gruodį ir sausį. Vis dėlto, pirkėjai tuosyk juos renkasi ne tik prevenciškai, o ir dėl skoninių savybių, mat žiemos metu yra pats citrusų pikas ir jie savo skonį atskleidžia geriausiai“, – pasakoja I. Baltrušaitienė.

Tuo tarpu pasak maisto ekspertės Aidos Matulevičiūtės, citrusiniai vaisiai ir neturėtų būti traktuojami kaip priemonė, apsauganti nuo ligų.

„Pirmiausiai noriu priminti, kad vaisiuose yra nemažai cukraus, todėl skanaujant jų žiemą labai svarbus saikas. Jei valgote maišais mandarinus ar apelsinus, o save bandote įtikinti, jog tai prevencija nuo ligų – šiek tiek apgaudinėjate. Žinoma, skanauti vitaminu C praturtintus vaisius yra neblogai, tačiau traktuokite tai kaip maistą, pavyzdžiui, užkandį ar net desertą. O štai citrinos ir tarkuoto imbiero derinys yra visai kas kita. Tai laiko patikrintas derinys, kuris iš tiesų stiprina imunitetą“, – teigia A. Matulevičiūtė. 

Siūlo atsigręžti į raugintus produktus: vitaminų ir probiotikų šaltinis

Dar viena produktų grupė, kurios paklausa, pasak prekybos tinklo atstovės I. Baltrušaitienės ženkliai išauga žiemą, – tai rauginti produktai. 

„Jau po pirmųjų šalnų, maždaug spalio mėnesį, juntame suintensyvėjusį susidomėjimą raugintais produktais. Lyginant su vasaros mėnesiais, raugintų produktų šaltuoju laiku parduodame dvigubai“, – konstatuoja I. Baltrušaitienė.

A. Matulevičiūtės teigimu, fermentuotus ir raugintus produktus galima valgyti be sąžinės graužaties ir dideliais kiekiais. 

„Tai puikus pasirinkimas, norint sustiprinti imunitetą. Rauginti produktai yra itin turtingi probiotikais ir prebiotikais, kurie skatina gerųjų bakterijų gamybą ir kartu užtikrina, kad organizmas bus stiprus ir kovos su ligomis. Be to, rauginti produktai, kaip, beje, ir fermentuoti, turi daug vitaminų, antioksidantų, skaidulų ir vandens, todėl organizmui tai tikra dovana.

Raugintus produktus – kopūstus, morkas, paprikas, agurkus, česnakus ir kitus – galima derinti prie įvairių karštųjų patiekalų, integruoti į gaminamas sriubas ar troškinius. Vis dėlto, daugiausiai vitaminų gausite tuomet, kai valgysite raugintus produktus neapdorotus“, – pasakoja maisto ekspertė.

Šildantys gėrimai: tarp komponentų ir nenugalimasis česnakas

Maisto ekspertės teigimu, siaučiant ligų sezonui, pravartu į kasdienį meniu įtraukti ir šiltuosius gėrimus, kurių sudėtyje būtų sveikatai palankių komponentų. 

„Tam puikiai tinka įvairios uogos ir augalai: spanguolės, bruknės, erškėtrožės, šaltalankis, ežiuolė ir kitos. Jas sumaišius su šaukšteliu medaus galima gauti išties gardų ir kone gydantį gėrimą. Tiesa, svarbi taisyklė – medų visuomet dėkite į jau kiek pravėsusį gėrimą, kad šis neprarastų naudingųjų medžiagų“, – pataria A. Matulevičiūtė.

Tuo tarpu liaudies medicina byloja, jog šaltuoju metų laiku prevenciškai pravartu gerti ne tik uogų ir augalų gėrimus, bet ir kiek aitresnius, pagardintus šviežiai tarkuotu imbieru, čili pipiru ar netgi česnaku. Štai keletas nesunkiai pagaminamų ir sveikatai palankių receptų, kurie šaltuoju metų laiku tikrai sušildys ir nuteiks maloniai.

Čili ir svarainių gėrimas

Reikės:

  • 0,5 l vandens
  • Džiovintas čili pipiras
  • 3 šaukštai meduje mirkytų svarainių.

Pagaminimas

Puode sumaišykite sudėtines dalis. Gėrimą užvirkite ir maišydami šiek tiek pavirkite ant vidutinės kaitros. Vėliau nukoškite. Gerkite šiltą. Skanaus!

Spanguolių gėrimas

Reikės:

  • 4 stiklinių vandens;
  • 1 stiklinių šviežių spanguolių;
  • 2 valg. šaukšt. medaus;
  • 6 vnt. gvazdikėlių;
  • 2 cinamono lazdelių;
  • Gabalėlio šviežio imbiero;
  • apelsino žievelės.

Pagaminimas:

Puode užvirkite vandenį kartu su prieskoniais. Spanguoles sutrinkite elektriniu trintuvu ir supilkite į vandenį. Vos gėrimui užvirus, pamaišykite ir išjunkite. Uždenkite dangčiu ir palaikykite 15min. Pilkite į stiklines ir dėkite po šaukštelį medaus. Skanaus!

Arbata su pienu ir prieskoniais

Reikės:

  • 2 stiklinių juodosios arbatos;
  • 2,5 stiklinių pieno;
  • 1-2 šaukštų medaus;
  • ¼ šaukštelio gvazdikėlių;
  • ¼ šaukštelio imbiero miltelių;
  • Trupučio kardamono;
  • Žiupsnelio muskato.

Pagaminimas:

Užplikykite arbatą ir palikite ją šiek tiek pritraukti, tada perpilkite į puodą, sudėkite medų, prieskonius, supilkite pieną. Užvirinkite ir tuojau pat nukaiskite. Perkoškite ir išpilstykite į puodelius. Skanaus!

Indrė Baltrušaitienė
Komunikacijos vadovė

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here