Šeštadienį Lietuvos miestai ir miesteliai nušvis žalia spalva

0
66

Kiekvienais metais antrąjį spalio šeštadienį įvairiais renginiais ir akcijomis minima Europos organų donorystės diena. Taip siekiama atkreipti žmonių dėmesį į organų donorystės temą ir prasmę, nes be gyventojų pritarimo sudėtingas donorystės procesas negalėtų vykti. Organų donorystės idėjai skleisti šiais metais net, 27 Lietuvos savivaldybės vienijasi ir žalia spalva, simbolizuojančia viltį, apšviečia reikšmingiausius miestų ir miestelių objektus: pastatus, tiltus, bažnyčias, alėjas ir pan.

„Džiaugiamės, kad prie šios inciatyvos kasmet jungiasi vis daugiau entuziastų. Štai prieš keletą metų žaliojoje akcijoje dalyvavo 8 savivaldybės, pernai 14, o šiais metais net 27-ios, kuriose sušvis daugiau kaip pusšimtis svarbiausių miestų ir miestelių objektų“, – pasakoja Nacionalinio transplantacijos biuro vadovė Audronė Būziuvienė.

Kaip pasakoja NTB vadovė, organų donorystė ir transplantacija kai kuriems žmonėms reiškia galimybę išsilaisvinti iš varginančių ir būtinų gydymo procedūrų, o kitiems – tai vienintelė viltis toliau gyventi. „Organų donorystė suteikia viltį kažkieno mamai, tėčiui, vaikui, dėdei, seneliui, draugei ar mylimajam pasveikti, džiaugtis gyvenimu, keliauti, praleisti daugiau laiko su artimais ir brangiais žmonėmis. Dėl organų donorystės vieno žmogaus netektis gali suteikti naują viltį net 7 ligos išvargintiems pacientams.“

Kur žvalgytis savaitgalį

Siekiant atkreipti Lietuvos gyventojų dėmesį į jautrią sritį, kurios sėkmė priklauso nuo visuomenės teigiamo požiūrio, šiais metais prie Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM inicijuotos kilnios akcijos nedvejodamos prisijungia ir svarbiausius savo objektus žalia spalva papuoš šios savivaldybės:

Akmenės rajono savivaldybė apšvies savivaldybės pastatą

Elektrėnų savivaldybė spalio 1–15 d. dalinsis informacija apie donorystę miesto ekranuose

Jonavos rajono savivaldybė apšvies pėsčiųjų tiltą per Žeimių gatvę

Joniškio rajono savivaldybė – rajono savivaldybę, kultūros centrą, turizmo ir informacijos centro interaktyvias skelbimų lentas, Žagarės kultūros centrą, Joniškio ligoninę ir Pirminės sveikatos priežiūros centrą

Kaišiadorių rajono savivaldybė – Kaišiadorių kultūros centrą

Kazlų Rūdos savivaldybė – miesto fontaną

Kelmės rajono savivaldybė – miesto parke esantį užtvankos fontaną ir savivaldybės simbolį Kelmės ratą

Klaipėdos miesto savivaldybė – rotušės fasadą ir Biržos tiltą

Kretingos rajono savivaldybė – M. Valančiaus biblioteką

Kupiškio rajono savivaldybė – miesto centrinės aikštės fontaną

Lazdijų rajono savivaldybė – Lazdijų rajono savivaldybės pastatą

Marijampolės savivaldybė – Marijampolės savivaldybės administracijos, Marijampolės kultūros centro ir viešbučio Mercure hotel pastatus

Palangos miesto savivaldybė – Palangos koncertų salę

Panevėžio miesto savivaldybė –savivaldybės pastą

Pasvalio rajono savivaldybė – Pasvalio rajono savivaldybę

Prienų rajono savivaldybė – Prienų kultūros ir laisvalaikio centro pastatą, ženklą Prienai 521 prie Greimų tilto

Rokiškio rajono savivaldybė – Rokiškio krašto muziejų

Šakių rajono savivaldybė – savivaldybės pastatą

Šiaulių miesto savivaldybė – Dainų pirminės sveikatos priežiūros centrą, Šiaulių reabilitacijos centrą, Šiaulių kultūros centrą, miesto savivaldybės administracijos pastatą

Šilutės rajono savivaldybė – Šilutės Hugo Šojaus dvarą bei Šilutės kultūros ir pramogų centrą

Švenčionių rajono savivaldybė – savivaldybės pastatą

Tauragės rajono savivaldybė – rajono savivaldybės administracijos pastatą

Utenos rajono savivaldybė – savivaldybės pastatą;

Utena – kolegijos Medicinos fakulteto pastatą

Vilkaviškio rajono savivaldybė – savivaldybės administracijos pastatą

Vilniaus miesto savivaldybė – Žvėryno tiltą

Zarasų rajono savivaldybė – Zarasų Apžvalgos ratą, Zarasų krašto muziejaus ir Zarasų šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų parapijos bažnyčios pastatus

Raseiniai pasirinko unikalų sprendimą

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Pasitikdama Europos organų donorystės dieną Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centro komanda nusprendė pasirinkti itin kūrybingą sprendimą. Nuo šiol visus šios įstaigos lankytojus pasitinka žalia spalva dažytas suoliukas, kviečiantis prisėsti ir susimąstyti apie organų donorystę.

„Mes, medikų bendruomenė, puikiai suprantame organų donorystės prasmę ir reikšmę – tai padovanotas sveikesnis gyvenimas, o dažnu atveju ir išgelbėta gyvybė“, – apie kilusią idėją įrengti žaliąjį suoliuką pasakoja Paulius Aukštikalnis, minimos įstaigos vadovas.

Prie suoliuko kviečiama ne tik prisėsti, bet ir pritarti organų donorystei. Tai galima atlikti tiek ir elektroninėmis priemonėmis, pasinaudojus tam paruošta internetine nuoroda, tiek užsukus į Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centrą.

Beje, šį ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, lankydamasis donorystės dienos renginiuose Raseiniuose, pasinaudojo proga išbandyti suoliuką ir pasveikino minimos įstaigos komandą ir NTB už iniciatyvą, gelbstinčią gyvybes.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos Lietuvoje laukia 308 žmonės: 84 – inksto, 27 širdies, 5 plaučių, 2 širdies-plaučių komplekso, 37 kepenų, 153 ragenų transplantacijos. Iš jų – 7 vaikai. Šių žmonių likimas priklauso nuo visuomenės pritarimo organų donorystei ir artimųjų apsisprendimo padovanoti savo artimojo organus po jo mirties.

Per šiuos metus Lietuvoje iš viso atlikta 140 organų ir audinių transplantacijų, kurios dovanojo viltį gyventi, pasveikti ir sugrįžti į pilnavertį gyvenimą sunkiai sirgusiems žmonėms.

Mantas Banys
Komunikacijos skyriaus vedėjas
Nacionalinis transplantacijos biuras

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here