11.2 C
Tauragė
2024 / 04 / 26

Temos, kuriomis niekada ne per anksti kalbėtis su vaikais

Ar jau skaitėte?

Pasaulis, kuriame gyvena dabartiniai vaikai, yra labai įvairus, globalus, sparčiai besikeičiantis. Kai kurios žinutės, tokios kaip karas, badas, klimato atšilimas, pandemija, yra bauginančios, tačiau mokytojai ragina kalbėtis su vaikais ir motyvuoti juos veikti, nes būtent vaikai yra didieji pokyčių iniciatoriai ir ateities kūrėjai.

- Reklama -

Vilniuje įsikūrusioje Tarptautinėje Amerikos mokykloje (AISV) dirba ir mokosi daugiau nei 30 tautybių vaikai ir mokytojai. Su mokyklos atstovėmis kalbamės apie tai, kaip pristatyti globalias problemas vaikams suprantama kalba.

„Bendraudami su skirtingų tautybių ir kultūrų bendraamžiais, vaikai ima suprasti, kas sieja žmones visame pasaulyje ir kaip mūsų skirtumai daro jį įdomesnį. Jei norime, kad užaugę vaikai drąsiai imtųsi iniciatyvų, kurios lems mūsų visų ateitį, svarbu leisti jiems suprasti, jog esame atsakingi ne tik už save, kad šiuo pasauliu dalijamės vieni su kitais. Jau pirmoje klasėje mokome vaikus jų teisių ir pareigų, kad jie suprastų, jog yra bendruomenės dalis ir yra atsakingi už jos gerovę“, – sako AISV direktoriaus pavaduotoja Sheryl Salem.

Pasak S. Salem, greta mokykloje dėstomų disciplinų svarbu ugdyti ir asmeninius įgūdžius, tokius kaip žingeidumas, lankstumas, ryžtas, gebėjimas greitai prisitaikyti prie pokyčių ir atsitiesti po nesėkmės. „Tikimės, kad vaikai, pritaikydami savo žinias ir socialinius įgūdžius, galės sklandžiai įveikti iššūkius, su kuriais susiduria pasaulis, pavyzdžiui, badą, globalinį atšilimą ar pandemijas“ , – sako S. Salem.

Diskusijos neturi baigtis mokykloje

AISV pradinių klasių koordinatorė Robin MacArthur priduria, kad norėdami paruošti vaikus būti ateities kūrėjais, pirmiausia turime jiems suprantamai paaiškinti, kas vyksta pasaulyje. Žinoma, tai turi būti daroma jų amžiui pritaikyta kalba ir raiškos būdais.

- Reklama -

Vienas iš paprasčiausių būdų pristatyti sudėtingas temas yra knygos. Tačiau tam, kad po perskaitytos knygos kiltų idėjų veikti, o mokinys jaustųsi įkvėptas, su knygoje perskaityta istorija pabūtų ilgiau, padiskutuotų, svarbu, kad ir jo autoritetai skaitytų knygą kartu ir atsakytų į kylančius klausimus.

„Pastebėjome, kad ypač didelis įspūdis vaikui lieka, kai apie perskaitytą knygą jis gali pasikalbėti ne tik mokykloje, bet ir šeimoje. Tada knygos idėjos gyvuoja ir ateities projektuose“, – sako R. MacArthur. Mokykloje įgyvendinamas projektas „AISV skaito“ yra skirtas kurti ryšį tarp mokyklos bendruomenės: mokinių, mokytojų, tėvų. Skaitydami kartu, bendruomenės nariai gali kartu diskutuoti apie mokyklos vertybes ir aktualias temas. 

Šiemet visos mokyklos bendruomenės skaitymui pasirinkta William Kamkwamba knyga „Berniukas, pakinkęs vėją“. Nepaisant knygos daugiasluoksniškumo (knygoje aptariamas bendruomeniškumas, bendradarbiavimas, problemų sprendimas, kūrybiškumas, inovatyvumas, atkaklumas), ją skaitė visi, pradedant parengiamosios klasės moksleiviais. Skyrėsi tik knygos versija, kuri buvo pritaikyta trims skirtingoms amžiaus grupėms ir užduotys, kurias mokiniai atliko perskaitę knygą. „Vienas iš  mokyklos tikslų šiemet – plėtoti vieną iš knygos temų ir kartu sukurti sprendimą, kuris galėtų teigiamai paveikti aplinką“ , – sako R. MacArthur.

Kaip mokyti vaikus mąstyti plačiai?

Pasikalbėjus su vaiku globaliomis temomis, pateikus ne pačius maloniausius faktus, svarbu nepalikti vaiko vieno su visa informacija, kurią jam pasakėme. Verta padiskutuoti, ką galime padaryti, kad pasaulis taptų geresne vieta gyventi.

Perskaitę knygą „Berniukas, pakinkęs vėją“, AISV mokiniai turėjo daug klausimų apie Malavį ir gyvenimo iššūkius, kylančius jo gyventojams. Į juos atsakė iš Malavio kilusi komunikacijų specialistė Taonga Ngoleka, šiuo metu gyvenanti ir studijuojanti Lietuvoje. Ji buvo pakviesta į virtualius susitikimus su AISV mokiniais ir pasakojo apie savo šalies švietimo sistemą, gyvenimo būdą, ekonomiką, gamtą, turizmą.

„Vaikai labai smalsūs, jų klausimai yra be galo nuoširdūs. Jeigu atsakai jiems su tokiu pat nuoširdumu, tai ilgam įstringa vaikams į atmintį. Daugiausiai mokiniai domėjosi kasdieniu gyvenimu Malavyje, jie išreiškė susirūpinimą dėl ten esančio nepritekliaus, apie kurį skaitė knygoje. Drauge nutarėme, kad visi kartu esame atsakingi dėl pokyčių pasaulyje ir, jei įdėsime pastangų, net tokios skurdžios šalys kaip Malavis mažais žingsneliais eis pažangos link ir šalies žmonių gyvenimas pagerės“, – sakė T. Ngoleka.

„Svarbu, jog vaikas suprastų, kad net ir labai ilgos distancijos nueinamos žingsnis po žingsnio, – priduria AISV 6-8 klasių koordinatorė Lauren Heil. Todėl mūsų mokykloje mokinių veiklos trunka ilgą laiką, taip vaikai mokosi didelių ir ilgalaikių projektų įgyvendinimo. Mokiniai mokslo metų pradžioje išsikelia sau akademinius ir asmeninius tikslus, siekia jų ištisus metus ir apmąsto savo pažangą metams baigiantis.“

Pedagogės teigimu, taip vaikai nuo mažens išmoksta mąstyti plačiai, toli į ateitį, išsikelti sau didelius tikslus, prasmingai naudoti laiką ir savo potencialą. Nepakanka žinoti, kad tu gali – svarbu įrodyti pačiam sau, kad tai ne tik žodžiai. Tik tuomet auga pasitikėjimas savo jėgomis, įgyvendinamų projektų ambicijos ir apimtys.

TOP naujienos

Tauragės policijos komisariate mirė sulaikytas vyras

Pirmadienio vakarą Tauragės policijos komisariate mirė sulaikytas neblaivus vyras, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, sulaikytasis mirė apie 22.56 val. Tauragės apskrities VPK laikino sulaikymo patalpoje. 1974...

Fizinė ir emocinė senjorų sveikata – kodėl ji susilpnėja žiemą?

Europos Sąjungos statistikos tarnybos (Eurostat) duomenimis, senjorai – sparčiausiai visoje Bendrijoje auganti Lietuvos visuomenės grupė: jau 2030-iais kas trečias šalies gyventojas bus vyresnis nei...

Veido ir kūno priežiūra vasarą: ekspertė dalijasi pagrindinėmis taisyklėmis

Specialistai visada pabrėžia, jog veido ir kūno oda reikia rūpintis nuolat, nepaisant sezono. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė, kosmetologė Ramunė Uosienė atkreipia dėmesį,...

Bylinėjatės su valstybine institucija? Vis tiek gali tekti sumokėti už valstybės išlaidas advokatui

Šiandien „paduosiu į teismą“ dažnai gali pasirodyti kaip geras santykių aiškinimosi ir, kartu, problemos sprendimo būdas. Nors dauguma tai ir taip žino, kartais ne...

Eglės Straleckaitės-Domarkienės įspūdžiai Tenerifėje: esame ištikimi šios salos gerbėjai

Tenerifė – viena gražiausių salų visame pasaulyje. Tam pritaria ir žinoma šokėja Eglė Straleckaitė-Domarkienė, kuri į Tenerifę skrenda ilsėtis bent du kartus per metus. Paskutinį kartą moteris saulės spinduliais ir šiltu Atlanto vandenynu mėgavosi...

Svajonių būsto paieškos – kuo lietuvių pasirinkimai skiriasi nuo Baltijos kaimynių ir skandinavų?

Turėti savo poreikius atitinkančius namus yra daugelio siekiamybė ir tikslas. Tačiau skirtingų žmonių suvokimas apie svajonių namus dažnai skiriasi – ypač, kai kalbama apie skirtingų šalių gyventojus. Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovės „YIT...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS