Lapkritis – veganų mėnuo, tai puiki proga net ir visavalgiams pasidomėti veganiškos mitybos principais, išbandyti augalinius patiekalus ar bent kartą per savaitę įprastą savo šeimos vakarienę pakeisti veganiška. Ir jeigu jums atrodo, kad veganai valgo tik salotas – klystate. Toks maistas gali būti ir sotus, ir šildantis, ir riebus. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausias veganiškas produktų alternatyvas vis dažniau išbando pirkėjai.
„Ne tik švieži vaisiai bei daržovės, bet ir kiti veganų mitybai pritaikyti produktai populiarėja tarp pirkėjų. Pastebime, kad jų krepšeliuose vis dažniau matomi augaliniai gėrimai, sūriai, sviestas, taip pat ir įvairiausi grūdiniai produktai: lęšiai, bulguro kruopos, įvairiausi mėsos pakaitalai. Pradedant iš sojos pagamintais produktais ir baigiant daug baltymų turinčiomis ankštinėmis kultūromis. Be to, didelio dėmesio susilaukia ir sveikatai palankūs veganiški desertai“, – teigia V. Budrienė.
Viskas prasidėjo nuo mėsos atsisakymo
Romanas Muravjovas, veganiško restorano „Vieta“ bendraturtis ir virėjas, veganiškai valgo jau ketverius metus. Jis pasakoja, kad veganizmas į jo gyvenimą atėjo labai palaipsniui.
„Vegane pirmiausia tapo mano draugė Monika, o vėliau šis poreikis atėjo ir man. Iš pradžių nevalgėme mėsos, bet valgėme žuvį. Tada atsisakėme žuvies, bet valgėme pieno produktus, kol galiausiai atsisakėme ir jų. Su kiekvienu šiuo žingsniu mano gyvenime atsirado šiokio tokio palengvėjimo. Žinoma, didelę įtaką šiam žingsniui turėjo ir domėjimasis sveika mityba, moraliniai, etiniai principai, aplinkosauga“, – apie savo sprendimą pasakoja R. Muravjovas.
Jis įsitikinęs – veganizmo populiarumas tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje dar tikrai augs.
„Visos tendencijos rodo, kad žmonės – vis dažniau pereina į augalinę mitybą. Mane nustebino viena neseniai atlikta apklausa, kurios rezultatai parodė, kad per kelis pastaruosius metus Lietuvoje net 30 proc. gyventojų arba pabandė maitintis vegetariškai ar veganiškai, arba šiai mitybai paskyrė didesnę raciono dalį. O, kad lietuviai vis labiau domisi veganiška mityba, pastebime ir iš didėjančio restorano lankytojų skaičiaus“, – sako R. Muravjovas.
Veganiškas maistas gali būti labai įvairus
Nors veganiška mityba populiarėja, stereotipas, kad veganai neturi įvairaus maisto pasirinkimo – išlieka gajus. Tačiau R. Muravjovas tikina, kad veganiškas maistas gali būti ir sotus, o kartais net ir sunkus. Pasak jo, sotumo įvairiausiems patiekalams suteikia lęšiai, avinžirniai, pupelės, jų ankštys, įvairiausi sojos gaminiai: tofu, tempė. Todėl tiems, kurie savo kelią į veganizmą dar tik pradeda, R. Muravjovas pataria „neužsikabinti“ ties vienu produktu, o valgyti kuo įvairesnį maistą.
„Namuose galvodami ką valgysime stengiamės klausyti savo organizmo. Valgome intuityviai. O tiems, kurie į veganizmą dar tik žengia ar žengs pasakysiu, kad saikas ir įvairovė turi būti visur, todėl svarbu nesirinkti vien tik pusfabrikinių veganiškų gaminių: sojos dešrelių, įvairiausių šaldytų kepsniukų. Reikėtų nepatingėti virtuvėje „pažaisti“ su ankštinėmis daržovėmis“, – sako jis.
R. Muravjovas, sako, kad šiuo metu vieni mėgstamiausių jo veganiškų patiekalų yra troškiniai. Pavyzdžiui, jis neseniai atrado nuostabų indiško kario su sviestine vištiena atitikmenį, kuriame vietoje mėsos naudoja tofu sūrį, o vietoje grietinėlės – augalinę jos versiją. Šis patiekalas, pasak jo, puikiai tinka šaltuoju sezonu, jis šildantis, riebus, maistingas. Dar vienas neseniai skoniu nustebinęs veganiškas patiekalas – iš Lenkijos kilęs daržovių troškinys. Jį sudaro tiek žali, tiek rauginti kopūstai, morkos, svogūnai, įvairiausi grybai. O taip pat ir slyvos, spanguolės.
„Kai visi šie ingredientai kartu išsitroškina, šis troškinys įgauna nepaprastą skonį. Ypač – ilgiau pastovėjęs“, – tikina pašnekovas. „Iki“ siūlo veganiškais patiekalais pasilepinti namuose ir dalijasi keliais lengvai pagaminimais receptais.
Sumuštinukai su saulėgrąžų ir burokėlių užtepėle
Jums reikės:
- 250 g virtų burokėlių
- Mėgstamos duonos riekelių
- Saujos išlukštentų saulėgrąžų
- Šlakelio balzaminio acto
- Pusės žaliosios citrinos sulčių
- Žiupsnelio druskos
- Žiupsnelio pipirų
Gaminame:
Duoną paskrudinkite. Keptuvę įkaitinkite ir sudėkite saulėgrąžas. Kepkite jos pajusite malonų saulėgrąžų kvapą. Į elektrinį trintuvą sudėkite pusiau perpjautus burokėlius, kepintas saulėgrąžas ir viską sutrinkite iki vientisos masės. Tuomet pilkite balzaminį actą, spauskite citrinos sultis, berkite prieskonius ir viską išmaišykite. Galiausiai gautą užtepėlę tepkite ant duonos ir mėgaukitės.
Daržovėmis ir veganišku sūriu įdaryti rudieji pievagrybiai
Jums reikės:
- 500 g rudųjų pievagrybių
- 200 g svogūnų
- 100 g geltonųjų paprikų
- 200 g vyšninių pomidorų
- 120 g veganiško sūrio
- Žiupsnelio druskos
- 30 ml alyvuogių aliejaus
- 30 g mėgstamų daržovių daigų
Gaminame:
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Pievagrybius nuplaukite ir nupjaukite kotelius. Kepurėles apibarstykite druska, o kotelius smulkiai supjaustykite. Susmulkinkite svogūnus. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite svogūnus bei grybų kotelius ir kelias minutes pakepkite. Paruoštu mišiniu įdarykite grybų kepurėles. Mažais gabalėliais supjaustykite pomidorus, paprikas, pagardinkite druska ir taip pat sudėkite į grybų kepurėles. Viską apiberkite tarkuotu sūriu. Kepurėles išdėliokite kepimo popieriuje išklotoje skardoje ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 20 min. Iškepusius grybus apibarstykite daigeliais ir patiekite.
Trinta lęšių sriuba
Jums reikės:
- 1 puodelio lęšių
- 1 svogūno
- 2 morkų
- 2-3 česnako skiltelių
- Skardinės konservuotų pomidorų
- Keleto lapinio kopūsto (kale) lapų
- Šlakelio citrinos sulčių
- Namuose randamų gėrybių: kumino, kario, druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus
Gaminame:
Pasiruoškite daržoves: smulkiai supjaustykite svogūną, smulkia tarka sutarkuokite morkas. Nuplaukite lapinį kopūstą. Įkaitinkite keptuvę, įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus. Pakepinkite sutrintą česnaką, dėkite morkas ir svogūnus ir kepkite kol daržovės suminkštės. Iškepus išimkite ir keptuvėje pakepinkite lapinio kopūsto lapus. Sudėkite morkas, svogūnus, kopūstus į puodą. Supilkite smulkintus konservuotus pomidorus. Šiek tiek pavirkite visą masę. Kol daržovės virs, atskirame puode išvirkite puodelį perplautų lęšių. Jiems išvirus, supilkite į puodą su daržovėmis ir visą sriubos masę sutrinkite trintuvu. Paskaninkite kuminu, kariu, druska, pipirais ir virkite dar apie 20 min. ant silpnos ugnies.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė