Home Verslas Ragina smulkiuosius verslininkus nepasilikti namų darbų paskutinei nakčiai

Ragina smulkiuosius verslininkus nepasilikti namų darbų paskutinei nakčiai

0
Ragina smulkiuosius verslininkus nepasilikti namų darbų paskutinei nakčiai

Šių metų birželį pasibaigs „Invegos“ priemonė „Alternatyva“ – viena populiariausių finansinių priemonių smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV). Pasinaudoję šiuo įrankiu SVV per tris metus jau gavo lengvatinių paskolų už daugiau nei 200 mln. eurų. Alternatyvieji finansuotojai teigia, kad „Alternatyvos“ pabaiga sutampa su ekonomikos atsigavimo periodu, kurį smulkusis verslas turėtų išnaudoti savo naudai.

Pasak Algirdo Gutausko, vieno didžiausių alternatyvaus finansuotojo „Faktoro“ vadovų, „Alternatyva“ buvo itin populiari priemonė ir yra bene paskutinė galimybė SVV pasiskolinti ženkliai pigiau nei įprastos rinkos sąlygos. „Alternatyvos“ priemonės pradžioje valstybė „Faktoro“ alokavo 11,5 mln. eurų paskoloms ir faktoringui. Su šia suma per tris metus buvo sudaryta 422 sutarčių už beveik 43 mln. eurų.

Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

„Alternatyvos“ lėšomis finansuojamų kreditų patrauklumo esmė – fiksuotos 7 procentų metinės palūkanos ir eliminuotos rizikos dėl EURIBOR pokyčių. Kai kurie klientai įvertino šią galimybę ir sugebėjo priemone pasinaudoti net 5 kartus. Nuo liepos 1 d. smulkusis verslas, kuris dažnai nėra įdomus bankams dėl savo dydžio, nebeturės galimybės skolintis už konkurencingą kainą. Pasibaigus valstybės paramai palūkanos grįš prie įprastų rinkos rėžių – 12-15 proc.,“ – sako A. Gutauskas.

Iš viso „Invega“ šiai priemonei skyrė 91 mln. eurų, kurie verslui buvo skolinami per alternatyvius finansuotojus. Nuo 2020 m., kai startavo „Alternatyva“, SVV buvo suteikta beveik 4.000 lengvatinių paskolų, kurių vertė perkopė 200 mln. eurų.

„Svarbu paminėti, jog smulkųjį verslą domino ne tik paskolos. Klientai ypatingai aktyviai naudojasi „Alternatyva“ ir faktoringui. Per tris metus jau išmokėjome daugiau nei 95 mln. eurų faktoringo avansų, o iki priemonės pabaigos ši suma turėtų pasiekti 105 mln. eurų,“ – priduria „Faktoro“ vadovas.

Trys indikatoriai augimui

A. Gutauskas žvelgdamas į dabartinę ekonominę situaciją teigia, kad nors ji vis dar atrodo miglota, tai yra tinkamas metas ruoštis artėjančiam ekonomikos augimui. Šie metai verslininkams turėtų tapti namų darbų metais.

„Infliacija stabilizavosi, ECB palūkanų kėlimas sustojo, tikėtina, kad pradėsime matyti ir jų mažėjimą, o vartotojų lūkesčiai išlieka optimistiniai. Šie trys indikatoriai signalizuoja, kad jei nenutiks pastaruoju metu vis nutinkančių neplanuotų ir nesuplanuojamų dalykų, verslininkai turi ruoštis augimui ir išnaudoti atsirasiančias galimybes. Ekonomikos atsigavimas nebus itin staigus, todėl daugiausiai laimės tie, kurie į šį etapą ateis su idėjomis kaip pasinaudoti gerėjančia makroekonomine aplinka,“ – teigia A. Gutauskas. „Be to, stabilizuojantis situacijai verta prisiminti ir investicinius projektus, kuriuos verslininkai buvo padėję į stalčius dėl bazinių palūkanų normų augimo.“

Remiantis Finansų ministerijos prognozėmis, Lietuvos bendrasis vidaus produktas 2024 m. augs 1,7%, o 2025 m. – 2,9%. Tuo tarpu finansų rinkos prognozuoja, jog ECB bazines palūkanų normas šįmet mažins net tris kartus, greičiausiai pradedant vasara.

Vis dar demonizuojamos paskolos

Po pirmojo pusmečio pasibaigsianti „Alternatyvos“ priemonė SVV suteikia galimybę gauti iki 100% finansavimą, o maksimali „Alternatyvos“ lėšų dalis vienoje paskoloje – iki 0,5 mln. Eur. Paskutinė diena pateikti paraišką paskolai pagal šią priemonę bus birželio 30 d.

A. Gutausko teigimu, smulkieji verslininkai neretai į paskolas žiūri skeptiškai, baiminasi jų ir mato kaip paskutinį šiaudą. Jų griebiamasi kritiniais atvejais, kai pritrūksta lėšų sąskaitoms ar atlyginimams sumokėti.

„Šiuo metu SVV turi unikalią galimybę – prognozuojamą ekonomikos augimą ir galimybę pasiskolinti pigiau. Verslo savininkai šį laiką turėtų išnaudoti produktyviai – didinti pardavimų pajamas, tobulinti verslo procesus, įsigyti naujos įrangos, mokyti darbuotojus. Dažniausiai tai yra daroma, kai padaugėja užklausų iš klientų ir viskas jau „dega“. Tokios situacijos primena studentišką darbą paskutinę naktį. Žinoma, tai labai žmogiška, bet dirbant paskutinę minutę ir vienu metu žongliruojant klientų poreikiais bei plėtros planais prarandamas brangus laikas. Laiku atlikus namų darbus galima tikėtis gerokai didesnio efektyvumo ir uždarbio,“ – dalinasi „Faktoro“ vadovas.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here